Co to są odciski?

Odciski na stopach to obszary nadmiernie pogrubionego naskórka. Powstają w wyniku dużego nacisku, tarcia lub zmiany temperatury na dane miejsce. Im częstsze i dłuższe jest drażnienie naskórka, tym większe pojawią się zmiany. Jest to naturalny mechanizm obronny naszego organizmu, który chroni wewnętrzne partie skóry przed uszkodzeniami.

Odciski mogą pojawiać się w różnych miejscach. Przeważnie pojawiają się na palcach u stóp, wówczas przyjmują formę twardych punktów w kształcie ziarnka grochu. Niektórzy nazywają je „nagniotkami”.

Czasem odcisk pojawia się na podeszwie stopy i przyjmuje owalny kształt. Nazywamy to modzelem. Modzele pojawiają się bezpośrednio pod kośćmi śródstopia.

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Jeżeli na skórze stopy pojawia się odcisk, to znamy kilka sposobów na radzenie sobie z nim. Podstawowym składnikiem, po który warto sięgnąć przy odciskach, jest kwas salicylowy. Preparaty zawierające ten składnik aktywny są dostępne w postaci płynu do miejscowego stosowania na zmienioną skórę, często z dodatkiem kwasu mlekowego, lub w postaci plastrów. Ten kwas działa keratolitycznie, czyli usuwa nadmiar zgrubiałego naskórka i rozmiękcza twardą skórę.

Używając płynu z kwasem salicylowym, przed aplikacją należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie, osuszyć je, a następnie nałożyć go tylko na zgrubiałą skórę. Wystarczy stosować go raz dziennie przez kilka dni, a problem powinien zniknąć.

Plastry z kwasem salicylowym także stosuje się na oczyszczoną skórę. Powinno się je stosować raz na dzień. Sprawdzą się lepiej u osób aktywnych, którym brakuje czasu na proces moczenia stóp, aplikacji leku oraz jego wysuszenia.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków na stopach?

Znamy kilka sposobów na zapobieganie powstawaniu odcisków na stopach:

  • przede wszystkim należy zadbać o dobrze dopasowane obuwie, które jest luźne i nie ociera,
  • możesz włożyć do obuwia specjalne wkładki, które umożliwią fizjologiczne ułożenie stopy w bucie,
  • wybieraj skarpetki z naturalnych materiałów, np. bawełny, w których stopa może swobodnie “oddychać”,
  • dbaj o prawidłową higienę stóp, stosuj kremy nawilżające i złuszczaj regularnie naskórek.

Co to są pęcherze?

Pęcherze na stopach powstają w wyniku otarcia, ucisku lub oparzeń. Jest to tak samo jak w przypadku odcisków – naturalny mechanizm obronny naszego organizmu, który polega na przeniknięciu płynu surowiczego w miejsce uszkodzenia, tworząc pęcherz pod warstwą naskórka. Stanowi to barierę ochronną dla skóry i chroni przed zakażeniem.

Pęcherze zazwyczaj są dość bolesne, potrafią utrudnić życie i ograniczyć mobilność. Najczęściej pojawiają się na stopach podczas długich wypraw, szczególnie gdy wybierzemy niewygodne, źle dopasowane lub nowe obuwie.

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na stopach?

Oto kilka rad, które pomogą zapobiec powstawaniu pęcherzy na stopach:

  • najważniejszą zasadą jest prawidłowy wybór obuwia. Wybieraj wygodne buty o odpowiednim rozmiarze i kształcie, które nie uciskają stopy. Unikaj noszenia nowych i niewygodnych butów na dłuższe wyprawy.
  • wybieraj skarpetki z naturalnych, oddychających materiałów, m.in. z bawełny.
  • dbaj o częstą higienę stóp, dokładne ich osuszanie po myciu oraz, stosując kremy, o odpowiednie nawilżenie.
  • jeżeli czeka Cię wymagająca aktywność fizyczna, która sprzyja powstawaniu pęcherzy, to warto zapobiegawczo nałożyć plastry na miejsca z tendencją do ich powstawania.

Jak radzić sobie z pęcherzami?

Pęcherze na stopach zazwyczaj goją się samoistnie w ciągu kilku dni. Pomimo panującego przekonania nie należy ich przekłuwać, ponieważ zwiększa się ryzyko zainfekowania rany. Jeśli pęcherz sam pęknie, to nie należy usuwać z niego pozostałego naskórka. On także pozwala na szybsze wygojenie się rany.

Jeśli pojawi się pęcherz, to należy regularnie oczyszczać go, np. wodą z mydłem. Przekłuty lub przebity pęcherz warto odkażać płynem do dezynfekcji (np. Z oktenidyną lub poliheksanidyną). Wówczas uniknie się nadkażenia rany.

Jeżeli pęcherz jest w miejscu, które jest uciskane przez obuwie czy skarpetkę, to dobrze jest założyć na niego plaster. Ograniczymy uszkodzenie rany i potencjalne rozwinięcie się zakażenia. W przypadku pęcherzy świetnie sprawdzą się plastry hydrokoloidowe. Ich struktura może pochłaniać nadmiar płynu surowiczego i dodatkowo tworzy korzystne środowisko do gojenia się rany.

Pamiętaj także o tym, że pęcherz to nie odcisk. Nie stosuj plastrów przeznaczonych na rozmiękczanie zgrubiałych odcisków na delikatne pęcherze. Możesz wówczas znacznie uszkodzić ranę i utrudnić jej gojenie.


 

Bibliografia:

  1. Kłosińska, Katarzyna, Elżbieta Jaworska, and A. Pawelczyk-Klimaszewska. „Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp."”Kosmetologia Estetyczna 7.2 (2018): 212-216.
  2. Miś, Zuzanna. „Otarcia i pęcherze."Manager Apteki (2016)



 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka