Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie
mgr farm. Angelika Czarnecka
Opublikowano: 7.12.2023
Skrzyp polny, znany również jako „koński ogon”, to roślina o niezwykle wszechstronnych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Znajduje on zastosowanie zarówno we wspomaganiu leczenia różnych dolegliwości, jak i w dbaniu o zdrowy wygląd. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom prozdrowotnym skrzypu.
Skrzyp polny – właściwości
Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) to roślina z rodziny skrzypowatych, szeroko rozpowszechniona na świecie. Znana jest także pod nazwą „koński ogon” i jest rozpoznawana dzięki charakterystycznemu dźwiękowi, który wydobywa się podczas pocierania jej łodyg.
W medycynie wykorzystuje się przede wszystkim pędy płonne skrzypu. Roślina ta bogata jest w różnorodne składniki aktywne, takie jak flawonoidy, saponiny, fitosterole, kwasy organiczne, alkaloidy oraz organiczne i nieorganiczne związki krzemu.
Skrzyp polny ma wiele korzystnych właściwości wpływających na zdrowie. Oto kilka z nich:
- Dzięki obecności flawonoidów, skrzyp polny zwiększa ilość wydalanego moczu, usuwa nadmiar moczanów z organizmu i działa łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe.
- Zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz je wzmacnia.
- Przeciwdziała obrzękom i poprawia pracę serca.
- Związki krzemu zawarte w skrzypie polnym uelastyczniają i wzmacniają naskórek, błony śluzowe i kości. Brak krzemu w organizmie może prowadzić do problemów, takich jak siwienie włosów, kruchość paznokci i włosów, a także większa podatność na grzybice i infekcje bakteryjne. Warto wspomnieć, że krzem ma istotne znaczenie w biosyntezie kolagenu, ważnego składnika tkanki łącznej.
- Skrzyp przyczynia się do ograniczenia wypadania włosów, a także poprawia kondycję paznokci. Z tego powodu jest często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i można znaleźć go w różnych produktach, takich jak szampony, odżywki czy kremy.
Skrzyp polny – zastosowanie
Skrzyp polny jest cenioną rośliną leczniczą. Odwary z ziela skrzypu są stosowane jako naturalny środek moczopędny, wspomagający funkcjonowanie dróg moczowych oraz przynoszący ulgę w obrzękach związanych z zatrzymaniem wody w organizmie, które mogą towarzyszyć niektórym schorzeniom nerek lub serca. Ponadto dzięki swoim właściwościom, skrzyp jest stosowany w schorzeniach reumatycznych. Dostępny jest w różnych formach – od kapsułek i tabletek, po herbatki i składnik złożonych suplementów diety. Zastosowanie skrzypu nie ogranicza się jednak do jego wewnętrznego stosowania. Zewnętrznie stosowany może przynosić ulgę w stanach zapalnych i służyć jako składnik płukanek do jamy ustnej czy gardła. Skrzyp polny jest również popularnym składnikiem kosmetyków, dzięki swoim właściwościom wzmacniającym strukturę włosów i paznokci. Regularne stosowanie produktów zawierających wyciąg ze skrzypu może poprawić kondycję skóry, wspomagać walkę z cellulitem oraz ujędrniać. Jego obecność w szamponach, odżywkach i maskach do włosów sprzyja redukcji problemów takich jak wypadanie włosów, rozdwajanie się końcówek czy ich łamliwość.
Bibliografia:
Bojarowicz, H., & Dźwigulska, P. (2012). Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health, 47(4), 433-441.
Przygoński, K., Zaborowska, Z., Wojtowicz, E., & Dziarska, B. (2012). Ocena aktywności przeciwutleniającej ziela skrzypu polnego (Herba equiseti). Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 45, 3.
Jastrzębska-Więsek, M., Rychtyk, J., Partyka, A., Ludwikowska, B., & Wesołowska, A. (2018). Współczesne możliwości terapii rozstępów. Farmacja Polska, 74(7).
Nikiel, A. (2017). Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym. Kosmetologia Estetyczna, 3(6), 231-238.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.