Jaka maść przeciwbólowa i przeciwzapalna na stawy będzie odpowiednia?
Przemysław Garczyński
Opublikowano: 26.01.2023
Z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że jeśli w aptece spotka się dziesięciu pacjentów, przynajmniej jeden z nich będzie planować zakup maści przeciwbólowej lub przeciwzapalnej na stawy. Wynika to z faktu, że bóle mięśniowo-stawowe są zjawiskiem stosunkowo powszechnym, a do ich obecności przyczynia się nasz styl życia: siedzący tryb pracy, ograniczony ruch, a tym samym spadek siły mięśniowej. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale także młodego pokolenia, uprawiającego sporty siłowe. Jak w takiej sytuacji wybrać odpowiednią maść, która okaże się remedium na nasze dolegliwości?
Rodzaje maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych
Problem z wyborem odpowiedniej maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej nierzadko sprowadza się do swoistej klęski urodzaju – okazuje się bowiem, że w aptece dostępny jest szereg rozmaitych maści, które spełniają ten warunek. Większość z nich to maści, które zawierają w swoim składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne – ibuprofen, diklofenak czy też naproksen. Takie produkty dostępne są zazwyczaj bez recepty. Istnieje jednak również szereg innych maści, rozgrzewających, chłodzących, zawierających glukozaminę, chondroitynę czy też kolagen, a także maści ziołowe. Wreszcie, jeśli dostępne bez recepty maści nie przynoszą rezultatu, może okazać się konieczne sięgnięcie po maści przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne na receptę, zawierające o wiele wyższą dawkę substancji czynnych – właśnie dlatego o ich stosowaniu może zdecydować wyłącznie lekarz.
Czym się kierować przy wyborze maści?
Tak ogromny wybór maści sprawia, że konieczne jest ograniczenie naszego pola wyboru. Pomocny może okazać się zestaw pytań, które powinniśmy sobie w pierwszej kolejności zadać. Stojąc w kolejce w aptece powinniśmy zatem wiedzieć nie tylko, dla kogo przeznaczona jest kupowana przez nas maść, ale także mieć świadomość tego, jak intensywny ból czuje dana osoba oraz jaki jest to rodzaj bólu. Zupełnie inna maść może być konieczna bowiem w przypadku osoby dorosłej, w podeszłym wieku, jak i dziecka. Wreszcie, konieczne jest wskazanie farmaceucie lub lekarzowi, w jakim obszarze ciała zlokalizowany jest ból (czy też być może towarzyszy on całemu ciału) oraz w jakich momentach się pojawia – na przykład podczas ruchu. Dopiero zgromadzone w ten sposób informacje o dolegliwości mogą pomóc w doborze odpowiedniego preparatu, który zadziała zarówno przeciwzapalnie, jak i przeciwbólowo.
Substancje czynne zawarte w maści
Jak już zostało wspomniane, do najczęściej występujących w maściach substancji czynnych zaliczamy następujące trzy: ibuprofen, naproksen oraz diklofenak. Pierwsze dwie z tych substancji cechują się zarówno właściwościami przeciwbólowymi, jak i przeciwzapalnymi. Preparaty, które mają w swoim składzie naproksen lub ibuprofen sprawdzą się zatem nie tylko w przypadku bólu kolan czy kręgosłupa, ale także u chorych cierpiących na reumatyzm. Trzecia z wyżej wymienionych substancji, czyli diklofenak, wyróżnia się z kolei zapobieganiem powstawaniu obrzęków, dlatego najczęściej preparaty zawierające tę substancję czynną przepisywane są przez lekarza pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz osobom, które zgłaszają podczas wizyty bóle mięśniowe. Oprócz przeciwobrzękowych właściwości diklofenak również działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Maści chłodzące i rozgrzewające – jak stosować?
Wśród dostępnych w ofertach aptek maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych na stawy znajdziemy także maści chłodzące i rozgrzewające. Zanim jednak samodzielnie zdecydujemy się na ich zakup, warto zrozumieć, jak działają oraz jak powinniśmy się z nimi obchodzić. W maściach rozgrzewających zawarta jest dodatkowa substancja czynna – kapsaicyna. Składnik ten podrażnia miejscowo skórę, wywołując na danym obszarze uczucie ciepła. Co istotne, z powodu właściwości drażniących tego typu maści powinny być stosowane z umiarem, nie należy ponadto smarować nimi dzieci poniżej szóstego roku życia z uwagi na delikatność ich skóry. W przypadku maści chłodzących z kolei składnikiem odpowiedzialnym, za takie, a nie inne działanie maści jest zawarty w niej mentol, który wywołuje miejscowe obniżenie temperatury. Także w tym przypadku należy być ostrożnym, ponieważ maści chłodzące na stawy powinny być stosowane maksymalnie przez okres 10 dni, najlepiej za wiedzą i zgodą naszego lekarza.
Kolagen – pomoc dla chrząstki stawowej
Kolejnym rodzajem maści na stawy są produkty, które zawierają w swoim składzie kolagen. Dzięki temu składnikowi preparat ten może poprawić stan naszej chrząstki stawowej, dlatego najczęściej środki tego typu przepisywane są pacjentom w przypadku potrzeby długotrwałej regeneracji chrząstki. Maść zawierająca kolagen, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych produktów, może być stosowana przez dłuższy okres, ponieważ nie tylko nie powoduje działań niepożądanych, ale też charakteryzuje się delikatnym działaniem, niegroźnym dla skóry pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia.
Maści na stawy – jak ich używać?
Decydując się na zakup maści przeciwbólowej lub przeciwzapalnej na stawy – bez względu na to, czy jest ona sprzedawana na receptę, czy też nie (jako tzw. produkt OTC) – warto zaznajomić się ze sposobem stosowania tego typu preparatów. Zasadniczo wystarczy zaznajomić się z instrukcją, zawartą na ulotce, dołączonej do opakowania, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Przed nałożeniem maści na stawy należy nie tylko przemyć skórę w miejscu nakładania maści – konieczne jest także umycie rąk, zarówno przed, jak i po nałożeniu maści. Ze względu na zawarte w niej substancje pod żadnym pozorem nie należy dotykać oczu ani błon śluzowych dłońmi pokrytymi maścią.
- Nie należy przesadzać ze stosowaniem maści – maksymalna dzienna liczba smarowań nie powinna przekraczać czterech, warto jednak ograniczyć się do niezbędnego minimum, by zapobiec ewentualnym działaniom niepożądanym.
- Bezzwłocznie należy zaprzestać stosowania maści, a najlepiej także skonsultować się z lekarzem, jeżeli dana maść na stawy wywołuje podrażnienia lub okazuje się, że skóra pacjenta jest wrażliwa na substancje zawarte w danym produkcie.
Polecane dla Ciebie
Bibliografia
- Z. Guła, M. Korkosz, Choroba zwyrodnieniowa stawów, https://reumatologia.mp.pl/choroby-i-objawy/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow
- Z. Guła, M. Korkosz, Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy, leczenie, https://reumatologia.mp.pl/choroby-i-objawy/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka