Poranna halitoza
U niektórych ludzi przykry zapach z ust pojawia się po przebudzeniu. Przyczyną jest zmniejszone wydzielanie śliny w trakcie snu, która ma działanie bakteriobójcze, a jej brak może sprzyjać rozwojowi bakterii powodujących przykry zapach z ust.
Dieta
Produkty, takie jak czosnek, cebula, niektóre przyprawy zawierają lotne związki siarki, które wydychane z powietrzem mogą powodować nieświeży oddech.
Problemy stomatologiczne
Czynnikami sprzyjającymi występowaniu halitozy są kamień nazębny, zapalenie dziąseł, martwe korzenie zębowe oraz próchnica.
Choroby układu oddechowego
Zapalenie zatok, zapalenie migdałków, ropna angina oraz nieżyt nosa mogą prowadzić do pojawienia się halitozy. Do innych przyczyn związanych z układem oddechowym zaliczamy: ropnie płuc, guzy nowotworowe oraz rozstrzenie oskrzelowe.
Choroby przewodu pokarmowego
Czynnikiem sprzyjającym halitozie jest schorzenie w obrębie przewodu pokarmowego, takie jak choroba refluksowa przełyku, zakażenie Helicobacter pylori, wrzody żołądka oraz zapalenie jelit.
Menstruacja
Podczas menstruacji niektóre kobiety skarżą się na przykry zapach z ust wynikający ze zmiany stężeń hormonów we krwi. Jednak teza ta nie została do tej pory poparta dowodami.
Nalot na języku
Nalot na języku powstaje z resztek pokarmu, złuszczających się komórek, kawy, herbaty, nikotyny oraz bakterii, które odpowiadają za procesy gnilne w jamie ustnej. Dodatkowo język ze względu na swoją budowę anatomiczną daje doskonałe warunki do namnażania się drobnoustrojów, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku występowania nalotu ważna jest higiena nie tylko zębów, ale także języka.
Inne przyczyny halitozy
Do innych schorzeń, które mogą powodować halitozę zaliczamy:
- zaburzenia węchu i smaku,
- niedobór witamin i minerałów,
- kserostomię, czyli suchość w jamie ustnej,
- cukrzycę,
- choroby nerek,
- przyjmowanie niektórych leków,
- piercing,
- choroby nowotworowe,
- kwasicę ketonową.