• patyczki higieniczne
Patyczki higieniczne stosowane do oczyszczania ucha nie usuwają wosku z uszu, tylko upychają go w głąb kanału słuchowego. Może to prowadzić do częściowej utraty słuchu, zatkania uszu, a nawet do uszkodzenia błony bębenkowej.
• preparaty rozpuszczające woskowinę
Preparaty dostępne jako spray do uszu zawierają w swoim składzie oleje roślinne, olej mineralny lub składniki rozpuszczone w wodzie. Powodują one zmiękczenie i upłynnienie zalegającej woskowiny w uszach, dobrze się sprawdzą także przy usuwaniu czopów woskowinowych. Stosowanie tych preparatów jest bezpieczne, zabieg można wykonać w warunkach domowych nawet u dzieci powyżej 3. roku życia.
Aby przeprowadzić tę kurację, wystarczy do ucha wprowadzić kilka (3-5) kropli preparatu 1-2 razy dziennie. Nie trzeba przyjmować specjalnej pozycji, wystarczy wygodnie usiąść. Taką kurację prowadzi się przez 3-5 dni. Jeżeli w kanale słuchowym zalega czop woskowinowy, należy zwiększyć częstotliwość aplikacji preparatu nawet do 5 razy w ciągu dnia.
Takie produkty znajdują także zastosowanie w prewencji zatykania uszu – szczególnie podczas kąpieli wodnych. Zaleca się wówczas stosowanie ich 1-3 razy w tygodniu. Jednak nie należy ich stosować codziennie jako rutynowej higieny uszu.
• irygacje uszu
Irygację uszu można przeprowadzić w gabinecie lekarskim lub, jeśli posiada się odpowiednią wiedzę na temat bezpiecznego przeprowadzenia tego procesu, także samodzielnie. Przeciwwskazania do płukania uszu to uszkodzenie błony bębenkowej, cukrzyca, obniżenie odporności (np. AIDS) oraz stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Aby usunąć wosk z ucha, zaleca się wykorzystanie strzykawki o pojemności 20-30 ml, wypełnionej przegotowaną i ciepłą (nie gorącą) wodą. Alternatywnie można zastosować mieszaninę wody i soli fizjologicznej. Następnie należy usiąść pionowo i nałożyć ręcznik na ramię. W celu ułatwienia wypłynięcia wosku trzeba pociągnąć ucho w górę i do tyłu. Wtedy delikatnie naciska się strzykawkę, a wpływająca woda przemywa kanał słuchowy, usuwając zalegającą woskowinę.
Jeśli podczas zabiegu odczuwa się ucisk lub ból, należy go przerwać. Zazwyczaj takie płukanie uszu trzeba powtórzyć, aby uzyskać długotrwały efekt. Irygację uszu przeprowadza także lekarz laryngolog, więc nie ma konieczności wykonywania tego zabiegu samodzielnie, zwłaszcza jeśli celem jest usunięcie czopu woskowinowego.
• manualne usuwanie woskowiny
Manualne usuwanie woskowiny wykonuje lekarz lub osoba wykwalifikowana. Proces ten polega na wyciągnięciu wosku za pomocą narzędzi, takich jak pęsety lub haczyki. Zabieg jest szybki i skutecznie przynosi ulgę.