Image of AdobeStock_183617409.jpeg

Dlaczego skóra dłoni się przesusza?

W okresie zimowym skóra dłoni staje się szczególnie narażona na przesuszenie. Jest to spowodowane wpływem niskich temperatur, mroźnego wiatru i suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. To prowadzi do obniżenia produkcji naturalnych substancji natłuszczających przez skórę, co z kolei skutkuje jej przesuszeniem. Ponadto częste mycie rąk dodatkowo pozbawia skórę ochronnego płaszcza hydrolipidowego. Te czynniki sprawiają, że podczas zimy nasze dłonie stają się suche, podrażnione i czasem popękane.

Suchość skóry mogą potęgować niektóre choroby, m.in. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, a także przez stosowanie leków na trądzik zawierających izotretynoinę oraz preparatów moczopędnych stosowanych w leczeniu obrzęków i nadciśnienia tętniczego. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi może nawet prowadzić do bolesnych pęknięć delikatnej skóry na dłoniach.

Jak wygląda nadmiernie przesuszona skóra dłoni?

Przesuszona skóra dłoni objawia się:
   • szorstkim i łuszczącym się naskórkiem, szczególnie między palcami, na zgięciach skóry i wokół paznokci,
   • podrażnieniem i zaczerwienieniem,
   • tendencją do wyprysku,
   • bolesnymi pęknięciami.

Zima jest okresem zaostrzeń atopowego zapalenia skóry, które często stanowi przyczynę podrażnienia i wysuszenia skóry na dłoniach. AZS objawia się zaczerwienieniem, pojawieniem się pęcherzyków, odchodzeniem suchych płatów skóry i świądem. Najczęstsze miejsca pojawiania się zmian to kolana, łokcie, nadgarstki i właśnie dłonie. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, aby zmniejszyć objawy choroby i ograniczyć napady atopii.

Jaki krem do rąk wybrać?

Wybór odpowiedniego kremu do rąk w zimie jest istotnym elementem skutecznej pielęgnacji w ochronie przed skutkami mroźnej pogody. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład kosmetyku, aby zapewniał odpowiednie natłuszczenie skóry i jej jednoczesne odżywienie.

Składniki najlepszych kremów do rąk na zimę to:

  • parafina - ten olej mineralny to najczęstszy składnik kremów nawilżających do rąk. Tworzy warstwę okluzyjną na skórze, która chroni przed utratą wilgoci. Kremy zawierające parafinę świetnie się sprawdzą w pielęgnacji skóry suchej w zimę.
  • naturalne oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek, masło shea, olej z awokado, jojoba, migdałowy i rycynowy – działają nawilżająco i regenerująco na suchy naskórek.
  • emolienty – to substancje, które tworzą barierę ochronną przed utratą wody z naskórka. Przykładowe emolienty to już wcześniej wspomniana parafina, woski, wazelina i silikony.
  • humektanty – są składnikami, które wiążą wodę w skórze zwiększając jej nawilżenie. Są obowiązkowym składnikiem kremu do rąk. Humektantami są kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu i gliceryna.
  • alantoina i dekspantenol – te substancje działają regenerująco i łagodząco na podrażnioną skórę dłoni. Dekspantenol ponadto skutecznie odbudowuje barierę hydrolipidową naskórka, co przyspieszy samoistną odbudowę skóry.
  • witaminy A, E, F – te składniki działają silnie odżywiająco i regenerująco na naskórek.

Konsystencja kremu do rąk na zimę także nie powinna być przypadkowa. Lepiej wybierać te bardziej tłuste kosmetyki. Tworzą one warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, co zapobiega nadmiernej utracie wody.

Często spotykanym mitem jest przekonanie, że kremy na zimę nie powinny zawierać wody, gdyż może zamarznąć na skórze przy temperaturach poniżej 0oC. Jest to błędny sposób myślenia, ponieważ woda w 10-15 minut od aplikacji odparowuje z powierzchni naskórka. Dlatego warto pamiętać, aby w okresie zimowym po nałożeniu kosmetyku odczekać kilkanaście minut przed wyjściem na zewnątrz.

Jak często powinno się stosować krem do rąk w zimę?

Zmiany związane z okresem zimowym sprawiają, że częstość stosowania kremu do rąk odgrywa znaczącą rolę w ich pielęgnacji. Zaleca się stosowanie kremu kilka razy w ciągu doby, za każdym razem gdy odczuwa się taką potrzebę. Ważna jest systematyczność.

Kosmetyk należy stosować po każdym umyciu oraz dezynfekcji dłoni, aby szybko zregenerować zubożały płaszcz hydrolipidowy, który chroni przed przesuszeniem naskórka. Warto również stosować tłusty krem do rąk przed każdym wyjściem na zewnątrz, aby zapobiec utracie wilgoci spowodowanej mrozem.

Należy wykształcić nawyk stosowania odżywczych i intensywnie regenerujących kremów lub masek do rąk na noc, kiedy to dłonie nie są angażowane w żadne czynności. Jest to idealny moment, aby naskórek mógł w pełni wchłonąć składniki odżywcze.

 

 

 

Bibliografia:
Tuszyński, P. K. (2021). Problemy dermatologiczne. Wydawnictwo Farmaceutyczne
Jablonska-Trypuc, A., & Szumska, E. (2013). Skuteczność i bezpieczeństwo w pielęgnacji rąk i skóry. Kosmetologia Estetyczna, 2(3).
Marwicka, J., & Gałuszka, A. (2021). Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry. Aesthetic Cosmetology and Medicine, 10(4), 181-187.
Wojnowska, D. (2015). Pielęgnacja suchej skóry rąk i stóp. Kosmetologia Estetyczna, 4(3).

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka