Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, zaburzenie afektywne dwubiegunowe) cechuje się skrajnymi wahaniami nastroju i poziomu aktywności. W przebiegu schorzenia występują epizody depresji, (hipo-) manii lub mieszane. Zaburzenie wywiera negatywny wpływ na jakość życia chorego i jego rodziny. Jednak można je skutecznie leczyć. Dowiedz się więcej o chorobie dwubiegunowej afektywnej i jej terapii.
Zaburzenie osobowości borderline – co o nim wiemy? Przyczyny, objawy i postępowanie terapeutyczne
Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian
Opublikowano: 30.08.2023
Zaburzenie osobowości typu borderline (graniczne, ang. BPD – borderline personality disorder) jest rodzajem osobowości chwiejnej emocjonalnie. Charakteryzuje się zachowaniami samookaleczającymi oraz niestabilnością relacji interpersonalnych, nastroju i oceny własnej osoby. BPD występuje u 0,7-1,8% osób populacji ogólnej w społeczeństwach europejskich i amerykańskich, a według innych autorów – u 0,2-2,8% osób w populacji ogólnej. Specjaliści szacują też, że problem dotyczy 15-25% pacjentów hospitalizowanych na oddziałach psychiatrycznych. Główną metodą leczenia pogranicznego zaburzenia osobowości jest psychoterapia. Dowiedz się, czy borderline można wyleczyć.
Czym jest zaburzenie osobowości borderline?
Zaburzenie osobowości typu borderline to stały wzorzec zachowań i doświadczania emocji. Cechuje się niestabilnością związków międzyludzkich, zmiennością – w zakresie reakcji emocjonalnych i postrzegania samego siebie – oraz dużą impulsywnością.
BPD powoduje znaczne cierpienie i jest związane z wieloma współistniejącymi chorobami – zarówno psychicznymi, jak i somatycznymi. Najczęściej współwystępuje z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju oraz uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Początki cech osobowości granicznej obserwowane są w okresie późnego dorastania lub wczesnej dorosłości.
Jaka jest historia i pochodzenie nazwy borderline?
Sama nazwa „osobowość borderline” oznacza „osobowość z pogranicza”. Termin ten został wprowadzony w połowie ubiegłego wieku przez Roberta Knighta. Określenie miało wskazywać na osoby z problemami zdrowia psychicznego, które mieszczą się pomiędzy zaburzeniami schizofrenicznymi a nerwicami.
Jakie są objawy zaburzenia osobowości typu borderline?
Osoby cierpiące na BPD cechuje silny lęk przed odrzuceniem i podejmowanie desperackich wysiłków, aby go uniknąć. Charakteryzują się one również niestabilnością emocjonalną, zaburzonym obrazem siebie i impulsywnymi zachowaniami. Objawy te wywołują u nich silny dyskomfort i negatywnie wpływają na codzienne życie oraz związki interpersonalne.
Relacje międzyludzkie osób z BPD są burzliwe, intensywne i ekstremalne – od idealizacji do wzgardzenia. Duża emocjonalność związków to sposób na wypełnienie dotykającej ich pustki wewnętrznej. Osoby te często dokonują również samookaleczeń i prób samobójczych.
Jakie są przyczyny zaburzenia osobowości typu borderline?
Przyczyny BPD nie są do końca poznane. Specjaliści uważają, że za rozwój zaburzenia odpowiada kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych. Badania wskazują głównie na związek pomiędzy BPD i traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz czynnikami genetycznymi w rodzinie, np. polimorfizmem genu FKBP5 (ma on związek z reakcją stresową).
Jak wygląda diagnostyka zaburzenia osobowości typu borderline?
Diagnostyka BPD polega na wywiadzie lekarskim i badaniu fizykalnym. Istnieją też ustrukturyzowane narzędzia diagnostyczne, które są wykorzystywane do oceny zaburzeń osobowości, a zwłaszcza BPD. Takim testem na zaburzenia osobowości borderline jest np. Skala Oceny Zanarini.
Jaka jest różnica między borderline a chorobą dwubiegunową?
Jednym z wyzwań, stojących przed lekarzami, jest różnicowanie zaburzenia osobowości typu borderline z innymi problemami zdrowia psychicznego. Niektórzy specjaliści uważają, że BPD to podtyp choroby afektywnej dwubiegunowej (charakteryzującej się naprzemiennie występującymi epizodami depresji i manii/hipomanii). Przeciwnicy tej hipotezy zwracają jednak uwagę, że w osobowości typu borderline na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia związane z impulsywnością, które nie należą do objawów choroby afektywnej dwubiegunowej.
Na czym polega leczenie zaburzeń borderline?
W leczeniu BPD stosowane są:
• psychoterapia: uważana jest za najskuteczniejszą metodę postępowania. Terapia dla osób z zaburzeniem borderline obejmuje podejścia standardowe (wywodzące się z nurtu psychodynamicznego i poznawczo-behawioralnego) oraz alternatywne. Do pierwszej grupy należą m.in. terapia oparta na mentalizacji (MBT – mentalization-based therapy) i psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP – transference-focused psychotherapy), a do drugiej – np. terapia ikoniczna (IT – iconic therapy);
• leczenie farmakologiczne: pełni w BPD rolę pomocniczą. Stosuje się w nim antydepresanty, stabilizatory nastroju i leki przeciwpsychotyczne. Leczenie ma na celu złagodzenia lęku, bezsenności, niepokoju czy zachowań agresywnych. Jednak wydaje się, że żadna terapia farmakologiczna nie jest w pełni skuteczna.
Bibliografia:
1. M. Janas-Kozik, T. Wolańczyk (red.), Psychiatria dzieci i młodzieży, Warszawa 2021 , t. 2, s. 306-307
2. M. Jarema (red.), Psychiatria, Warszawa 2011, 2016, s. 399-402
3. https://podyplomie.pl/psychiatria/39360,charakterystyka-osobowosci-borderline (dostęp 21.08.2023)
4. https://podyplomie.pl/psychiatria/33155,borderline-osobowosc-naszych-czasow (dostęp 21.08.2023)
5. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/zaburzenia_osobowosci/74280,osobowosc-borderline-informacje-ogolne (dostęp 21.08.2023)
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430883/ (dostęp 21.08.2023)
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka