Podstawowym elementem leczenia anemii u dzieci jest suplementacja żelaza. Znajdziemy na rynku wiele preparatów żelaza w różnych postaciach. Dla młodszych dzieci najczęściej sięga się po krople, proszek do rozpuszczenia w wodzie, syropy i tabletki do żucia. Starszym dzieciom można podać tabletkę do połknięcia. Postać leku i dawkę dobiera się do wieku i potrzeb dziecka (zalecana dobowa dawka żelaza to 4-6 mg na kg masy ciała rozłożone na 3 dawki w ciągu dnia).
Rozpoczynając suplementację żelaza, można spodziewać się wystąpienia takich działań niepożądanych jak: ciemny stolec, zaparcia, bóle brzucha i nudności. Aby temu zapobiec, dawkę minerału można przyjąć do posiłku lub na noc. Stosując żelazo warto suplementować dodatkowo witaminę C, która zwiększa jego przyswajalność.
Mimo suplementacji żelaza warto również zwiększyć jego podaż z pożywieniem.
Dieta przy anemii jest ważnym elementem jej leczenia. Pokarmy bogate w żelazo to m.in. wątróbka, pasztety, jajka, kakao, tofu, sok z buraka, natka pietruszki. Podczas spożywania tych produktów należy unikać dużych ilości strączków i otrębów, mocnej herbaty oraz napojów typu cola, które zawierają substancje ograniczające wchłanianie żelaza.