Astmy nie można całkowicie wyleczyć. Terapia pomaga w kontrolowaniu choroby i umożliwia prowadzenie normalnego, aktywnego życia. Leczenie astmy jest procesem, wymaga monitorowania i dostosowywania do zmieniającej się choroby.
Farmakoterapia astmy polega na przewlekłym stosowaniu leku przeciwzapalnego. Do najczęściej używanych i najskuteczniejszych preparatów przeciwzapalnych należą wziewne glikokostykosteroidy (GKSw). Dodatkowo w terapii choroby wykorzystywane są preparaty rozkurczające oskrzela. Podstawowe leki na astmę podaje się najczęściej za pomocą inhalatora.
Do głównych preparatów wykorzystywanych w leczeniu astmy należą:
- leki kontrolujące przebieg choroby: GKSw, długo działające beta2-mimetyki wziewne, długo działające leki przeciwcholinergiczne oraz leki przeciwleukotrienowe;
- leki objawowe (do doraźnego przyjmowania): szybko działające beta2-mimetyki wziewne, krótko działające wziewne leki przeciwcholinergiczne oraz doustne GKS i inne leki stosowane przez krótki czas w celu opanowania zaostrzenia astmy.
Dodatkowo u chorych na astmę ciężką zastosowanie znajdują przeciwciała monoklonalne, doustne GKS czy przewlekła antybiotykoterapia.
W leczeniu astmy rolę odgrywa też postępowanie niefarmakologiczne. Chorych zachęca się do regularnej aktywności fizycznej (po zapoznaniu ich z metodami zapobiegania objawom powodowanym przez wysiłek), zaprzestania palenia oraz do unikania zawodowych alergenów i czynników drażniących. Rekomendowane jest także stosowanie technik kontrolowanego oddychania i zarządzania stresem emocjonalnym. Zaleca się też dietę bogatą w owoce i warzywa oraz – w razie potrzeby – redukcję masy ciała.
U chorych z alergią na pyłki roślin rekomendowane bywa pozostawanie w domu i unikanie wietrzenia pomieszczeń w czasie największego stężenia pyłków w powietrzu atmosferycznym. Chorym, zwłaszcza z astmą umiarkowaną lub ciężką, zaleca się też coroczne szczepienie przeciwko grypie. W najcięższych przypadkach astmy zastosowanie znajduje termoplastyka oskrzeli (eksperymentalna metoda leczenia stosowana w ramach badań klinicznych). Warto wiedzieć, że nie ma jakościowych danych potwierdzających skuteczność metod niekonwencjonalnych.
Źródła:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/asthma (dostęp 06.11.2023)
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.7. (dostęp 06.11.2023)
https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/1087,astma-oskrzelowa (dostęp 06.11.2023)
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka