Każda kobieta podczas miesiączki doświadcza dolegliwości bólowych. Jednak jeśli są one bardzo silne i znacznie utrudniają funkcjonowanie, powinny być skonsultowane z ginekologiem.
Wizytę u lekarza zaleca się, gdy:
• ból ogranicza normalne funkcjonowanie,
• bóle pojawiają się w trakcie całego cyklu, bez związku z jego fazą,
• cykle miesięczne są nieregularne,
• pojawiają się ból i krwawienie podczas stosunku.
Lekarz może przepisać silne leki przeciwbólowe dostępne tylko na receptę, np. nimesulid. W niektórych przypadkach ginekolog decyduje się na wprowadzenie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej, która u wielu kobiet zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce i PMS. Należy wówczas pamiętać, że nie dochodzi do fizjologicznej menstruacji, tylko do krwawienia związanego z odstawieniem lub przyjmowaniem tabletek placebo.
Bibliografia:
Knopczyk, J., Kaczorowska, A., & Mroczek, A. Wpływ miesiączkowania na ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa u kobiet w wieku 20-35 lat.
Teul, I., Kliś, K., Jarzębak, K., & Wronka, I. (2014). Częstość występowania oraz czynniki skorelowane z bólem miesiączkowym u zdrowych studentek. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 60(2).
Tuszyński, P. K., (2023), Leki pierwszego wyboru. Wydanie III.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka