Dieta makrobiotyczna – na czym polega?
Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian
Opublikowano: 28.05.2024
Dieta makrobiotyczna to sposób odżywiania inspirowany filozofią Wschodu. Jej celem jest zachowanie równowagi pomiędzy pierwiastkami yin i yang. Będąc na diecie makrobiotycznej, należy więc unikać żywności, której przypisywane są właściwości silnie yin (np. napoje alkoholowe) lub yang (np. mięso). Ten plan żywieniowy pozwala schudnąć i przynosi korzyści zdrowotne. Jego stosowanie może się jednak wiązać z niedoborami pokarmowymi. Sprawdź, na czym polega filozofia makrobiotyczna.
Czym jest dieta makrobiotyczna?
Makrobiotyka, w tłumaczeniu oznaczająca wielkie życie, to praktyka dietetyczna oparta na zasadach medycyny chińskiej. Należy do diet ubogobiałkowych. Ma za zadanie „oczyścić organizm z toksyn i doprowadzić go do równowagi wewnętrznej”.
W diecie makrobiotycznej produktom spożywczym przypisuje się pierwiastek yin (oznacza pokarmy nazywane zimnymi) lub yang (oznacza pokarmy nazywane gorącymi). Osobom stosującym ten plan żywieniowy zalecane jest unikanie produktów skrajnych. Ponadto w kuchni makrobiotycznej rekomenduje się spożywanie pokarmów, które naturalnie rosną w danym klimacie. Najlepiej, aby były jak najmniej przetworzone.
Dieta makrobiotyczna zyskała popularność w Europie i USA pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Jej twórcą był George Ohsawa. Odmianą tego sposobu odżywania jest dieta makrobiotyczna Ma-Pi 2 Mario Pianesiego.
Produkty yin i yang w makrobiotyce
O tym, czy pokarmy są yin lub yang, decyduje wiele czynników, np. odczyn kwasowości i miejsce, gdzie produkt wyrósł. Istotne jest także umiejscowienie produktu na roślinie, z której został zebrany (owoc ze szczytu drzewa czy korzeń). Znaczenie mają też kolor, konsystencja, zapach i kształt. Do produktów yin w makrobiotyce zalicza się np. mleko i pokarmy słodkie. Za produkty yan uważa się natomiast m.in. czerwone mięso i ostre przyprawy. Z kolei zboża uznawane są za grupę pokarmów niemal neutralnych.
Co jeść, a czego unikać na diecie makrobiotycznej?
Dieta makrobiotyczna w 40-60% powinna się składać z produktów na bazie pełnego ziarna. Podczas jej stosowania można sięgać po ryż, pszenicę, żyto, owies i jęczmień. Dozwolone są też kukurydza, gryka i kasza jaglana. Ponadto codziennie należy jeść 1-2 filiżanki zupy o łagodnym smaku.
Około 25-30% diety makrobiotycznej powinny stanowić warzywa pochodzące z danej strefy klimatycznej, a 5-10% – nasiona roślin strączkowych. Można jeść np. fasolę, soczewicę, ciecierzycę czy soję.
Nie zaleca się natomiast sięgania po warzywa, takie jak:
- pomidory;
- ziemniaki;
- papryka;
- bakłażan;
- buraki;
- szpinak.
Na diecie makrobiotycznej można też spożywać około 1 łyżki tłuszczów roślinnych dziennie. Zalecane jest wykluczenie tłuszczów zwierzęcych. Ponadto trzeba ograniczyć mięso, jaja i nabiał. Rekomenduje się też rezygnację z cukru i słodyczy. Nie należy również pić kawy, czarnej herbaty i ziół leczniczych. Do picia zalecane są kawa zbożowa, herbata z prażonego jęczmienia, herbata japońska bancha i naturalna herbata chińska.
W diecie makrobiotycznej znaczenie ma także sposób obróbki potraw. Preferowane jest gotowanie w niewielkiej ilości wody lub w szybkowarze, pieczenie w piekarniku i przygotowywanie na parze.
Główne założenia diety makrobiotycznej Ma-Pi 2
Dieta Ma-Pi 2 jest odmianą diety makrobiotycznej. Należy do diet bogatobłonnikowych. Ma korzystnie oddziaływać na florę jelitową. W tym planie żywieniowym spożywa się dziennie posiłki o wartości energetycznej 1700-1900 kcal. Węglowodany stanowią w niej 72%, tłuszcze – 18%, a białka – 10%. Zaleca się jedzenie 5 posiłków dziennie. Zabronione jest picie alkoholu.
Jakie są korzyści z diety makrobiotycznej?
Dieta makrobiotyczna jest bogata w błonnik. Dzięki temu pomaga regulować pracę układu pokarmowego. Ponadto ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych i przewaga węglowodanów złożonych są korzystne pod kątem zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Według George'a Ohsawy w ciągu 10-14 dni stosowania tego sposobu odżywiania można schudnąć 3-4 kg. Jego zdaniem dieta makrobiotyczna pozwala też oczyścić organizm z toksyn.
Skuteczność diety makrobiotycznej Ma-Pi 2 w redukcji masy ciała oraz w poprawie parametrów gospodarki węglowodanowej i lipidowej potwierdzono w badaniach. Ten plan żywieniowy jest zalecany przede wszystkim osobom otyłym z cukrzycą typu 2.
Trzeba jednak podkreślić, że nie ma dowodów naukowych na potwierdzenie głosów, jakoby dieta makrobiotyczna była efektywna w leczeniu nowotworów.
Niedobory w diecie makrobiotycznej
Stosowanie diety makrobiotycznej może prowadzić do niedoborów pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia. Do konsekwencji tych deficytów zalicza się osłabienie, zmęczenie i anemię.
Podczas długotrwałego stosowania diety makrobiotycznej Ma-Pi 2 powinno się suplementować żelazo, ryboflawinę, witaminę B12, witaminę D i wapń.
Źródła:
L. Ostrowska (red.), Dietetyka. Kompendium, Warszawa 2020, s. 94-97
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_alternatywne/63672,dieta-makrobiotyczna (dostęp 25.04.2024)
https://www.mp.pl/interna/table/B01.XVI.F-8. (dostęp 25.04.2024)
https://www.britannica.com/topic/macrobiotics (dostęp 25.04.2024)
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka