Endometriozę leczy się objawowo — przy użyciu leków, chirurgii lub obiema metodami. Przebieg terapii zależy od wielu czynników, m.in. od planów macierzyńskich kobiety. Pacjentkom, które pragną zajść w ciążę, nie zaleca się stosowania farmakoterapii. Warto dodać, że choroba może nawracać.
W farmakoterapii endometriozy stosowane są preparaty, takie jak:
• doustne tabletki antykoncepcyjne;
• analogi gonadoliberyny;
• danazol;
• progestageny;
• inhibitory aromatazy.
Wszystkie wymienione preparaty cechują się zbliżoną skutecznością w zmniejszaniu bólu związanego z endometriozą i podobnym czasem utrzymywania się poprawy po zakończeniu terapii. W leczeniu bólu często wykorzystywane są również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Leczenie operacyjne endometriozy może być zastosowane jako tzw. metoda pierwszego rzutu albo w przypadku braku poprawy po farmakoterapii. Operacja ma charakter zachowawczy lub — w ciężkich przypadkach i u kobiet nieplanujących ciąży — radykalny. Zachowawcze leczenie chirurgiczne polega na usunięciu ognisk choroby, a radykalne — na usunięciu macicy wraz z jajnikami. W chirurgii zachowawczej metodą z wyboru jest laparoskopia.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/88290,endometrioza (dostęp 31.08.2023)
https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/222136,postepowanie-w-przypadku-endometriozy (dostęp 31.08.2023)
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/049/original/19-28.pdf?1472546842 (dostęp 31.08.2023)
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis (dostęp 31.08.2023)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK567777/ (dostęp 31.08.2023)
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka