Od wieków znane są właściwości lecznicze aromatów pozyskiwanych z ziół, kwiatów i owoców. Te wonne substancje roślinne, zwane olejkami eterycznymi, stanowią fundament aromaterapii – dziedziny, która łączy medycynę naturalną i zielarstwo, rozwijając się niezwykle dynamicznie. Jeśli jesteś ciekawy, co jeszcze kryje się za tą fascynującą dziedziną, serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.
Jak stosować bańki chińskie? Właściwości, wskazania i przeciwwskazania
Przemysław Garczyński
Opublikowano: 26.01.2023
Choć wiele osób słyszało zapewne o bańkach chińskich czy też stawianiu baniek, najczęściej kojarzy im się obraz szklanych baniek przykładanych do ciała. Tymczasem chińskie bańki, w odróżnieniu od baniek lekarskich, wykonane są z silikonu bądź gumy i wywodzą się z tradycyjnych, chińskich metod leczniczych. Co w nich niezwykłego? Okazuje się, że stawianie baniek, czy też – mówiąc poprawnie – masaż bańką chińską, może nie tylko łagodzić objawy grypy czy przeziębienia, ale także może stanowić remedium na migrenę lub bóle kręgosłupa. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z takim masażem? Sprawdźmy!
Jak stosować bańki chińskie? Właściwości, wskazania i przeciwwskazania
Bańki chińskie – co to takiego?
Chińskie bańki, zwane także bańkami akupunkturowymi, to rodzaj baniek bezogniowych, które wykonane są zazwyczaj z silikonu lub gumy. Sprzedawane są w zestawach po kilka sztuk, różniących się od siebie wielkością, mają zaokrąglone brzegi i okrągły kształt. Dzięki takiej budowie są w stanie zasysać powietrze pod ciśnieniem. Standardowo zestaw składa się z czterech baniek, spośród których wybieramy tę, której rozmiar odpowiada naszej potrzebie jej wykorzystania lub wybranej partii ciała.
Jak wygląda masaż bańkami chińskimi?
Dzięki charakterystycznemu kształtowi gumowe i silikonowe bańki chińskie przypominają swoiste beczułki. Przykładane do ciała wykorzystują mechanizm próżniowy, co pozwala na zassanie skóry, znajdującej się pod bańką. W zależności od tego, jak duży nacisk wywrzemy na przykładaną bańkę, tym silniej będzie ona przylegać do skóry w miejscu przyłożenia. Z tego powodu należy zacząć od jak najmniejszych baniek i niskiej siły nacisku, następnie stopniowo, podczas kolejnych zabiegów, zwiększać rozmiar bańki i siłę nacisku, unikając tym samym bolesnych doświadczeń.
Jeszcze przed użyciem baniek konieczne jest dokładne umycie, a następnie natłuszczenie skóry za pomocą olejku do masażu lub oliwki. Następnie w wyznaczonym miejscu przykłada się do skóry bańkę i usuwa nadmiar powietrza. W dalszej kolejności następuje masaż za pomocą bańki – wykonuje się precyzyjne ruchy w kierunku serca. Co istotne, sam masaż powinien być wykonywany najlepiej co kilka dni i trwać około 20 minut. Po zakończeniu masażu wystarczy chwycić bańkę u jej podstawy, a następnie podważyć ją palcem, by usunąć ją w bezbolesny dla pacjenta sposób. Należy jednak być ostrożnym w miejscach, w których skóra jest szczególnie delikatna, takich jak przykładowo wewnętrzna strona ud lub ramiona – mogą się bowiem pojawić rozległe krwiaki po masażu bańkami.
Przeciwwskazania do stosowania bańki chińskiej
Choć masaż chińskimi bańkami ma wiele zalet, istnieją także liczne przeciwwskazania. Przede wszystkim bańki chińskie zabronione są u kobiet w ciąży oraz w czasie menstruacji. Niewskazane są ponadto w przypadku dzieci przed ukończeniem 12. roku życia – wynika to ze zwiększonej wrażliwości ich skóry. Kolejnymi przeciwwskazaniami są nowotwory oraz niektóre choroby skórne, choroby zakaźne, schorzenia związane z upośledzeniem krzepnięcia krwi, a także schorzenia autoagresywne oraz żylaki. Masaż bańkami chińskimi nie powinien być również wykonywany u osób w podeszłym wieku, ponieważ ich skóra straciła już w dużym stopniu swoją elastyczność, co może prowadzić do powstawania rozległych krwiaków oraz silnego uczucia bólu w trakcie zabiegu.
Wskazania do masażu bańką chińską
Warto zwrócić uwagę na sytuacje, w których stosowanie chińskich baniek może przynieść wymierne korzyści. Wskazuje się na to, że znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przypadku niektórych zespołów bólowych kręgosłupa, a także dolegliwości bólowych, wynikających ze wzrostu napięcia mięśniowego. Ponadto bańki chińskie stanowią pomoc w przypadku zaburzeń ukrwienia, a także jako profilaktyka odpowiedniej trofiki skóry, czyli jej właściwego odżywienia.
To jednak nie jedyne przypadki, w których stosowanie chińskich baniek przynosi efekty - okazuje się bowiem, że masaż za ich pomocą jest również skuteczny na problemy dermatologiczne, takie jak rozstępy czy cellulit. Bańki ponadto pomagają modelować pożądaną przez pacjenta sylwetkę, przywracając jego skórze blask i elastyczność. Dodatkowo stanowią nieodzowną pomoc w przypadku pacjentów z chorobami układu oddechowego, przeziębionych oraz cierpiących na astmę.
Jakie efekty przynosi stosowanie baniek?
Coraz częściej bańki znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku zapalenia gardła czy krtani, ale także jako wsparcie w przypadku nasilonego kataru. U osób starszych niejednokrotnie bańki przynoszą ulgę w chorobach układu kostno-stawowego, dlatego wykorzystuje się je z powodzeniem w przypadku rwy kulszowej, choroby zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów czy też podczas rekonwalescencji po urazach stawów lub mięśni.
Chińskie bańki stosowane są coraz częściej także w ramach terapii nerwic – pozwalają pacjentowi rozluźnić się. Co więcej, udowodniono naukowo pozytywny wpływ stawiania na ciele baniek na zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia przewodu pokarmowego, a także zapalenie pęcherza moczowego, gruczołu krokowego lub nerek. Rzecz jasna, w każdym z tych przypadków stanowią one wyłącznie leczenie wspomagające, jednak ich efekty są niekwestionowane. Ponadto bańki wykorzystuje się w celu poprawienia wyglądu skóry – między innymi w przypadku pojawienia się braku elastyczności, cellulitu czy też rozstępów.
Bańki chińskie – gdzie kupić?
Rosnąca popularność tego typu masażu sprawia, że zakup chińskich baniek możliwy jest w każdej aptece, a ich cena nie stanowi bariery dla przeciętnego pacjenta. Każdorazowo do zestawu baniek dołączona jest instrukcja, informująca o wskazaniach i przeciwwskazaniach oraz efektach ubocznych, związanych z masażem bańkami chińskimi. Pacjent otrzymuje również mapę, zawierającą informacje o tym, gdzie należy stawiać gumowe bańki, by stosowana za ich pomocą akupunktura przyniosła korzyści.
Bibliografia:
- K. Pelc., Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską. Wyższa szkoła informatyki i zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
- M. Crislip, Acupuncture Odds and Ends (ang.). Science-Based Medicine, 2014-12-26.
- J. L. Tang, B. Y. Liu, K. W. Ma, Traditional Chinese medicine, „Lancet” 2008, nr 9654, s. 1938–1940.
- C. Lambert: Is 'cupping’ a miracle cure or the silliest celebrity health fad ever? (ang.). The Daily Mail, 2013-04-19.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka