Inhalacje
Inhalacja to proces, który umożliwia dostarczenie olejków eterycznych do organizmu poprzez drogi oddechowe. Jest to skuteczna metoda zwalczania objawów związanych z przeziębieniem, takich jak kaszel, katar, ból gardła oraz zapalenie zatok. Podczas inhalacji para, którą wdychamy, rozrzedza zalegającą wydzielinę, nawilża nasze drogi oddechowe oraz odblokowuje zatoki. Warto jednak pamiętać, że inhalacje parowe nie są odpowiednie dla pacjentów cierpiących na astmę. Co więcej, zabiegu tego nie powinny także stosować osoby z niektórymi schorzeniami skórnymi, które są podatne na rozszerzanie i uszkadzanie naczynek krwionośnych.
Kominek aromaterapeutyczny
Kominek aromaterapeutyczny to proste urządzenie, które pomaga nam cieszyć się zapachem olejków eterycznych w domu. Składa się on z małego naczynia, gdzie umieszczamy wodę z kilkoma kroplami olejku, oraz świeczki, która go podgrzewa. Ciepło od świeczki sprawia, że woda z olejkiem paruje i nasyca powietrze. Taka forma aromaterapii jest delikatna i możemy korzystać z niej przez dowolny czas.
Kąpiele aromaterapeutyczne
Aby przygotować kąpiel aromaterapeutyczną, należy dodać od 10 do 15 kropli olejku eterycznego i emulgatora do wanny z wodą o maksymalnej temperaturze 38°C. Zalecany czas trwania takiego zabiegu wynosi 10-15 minut, a wybór olejku powinien być oparty na pożądanych efektach, takich jak relaksacja, uspokojenie czy rozgrzewanie. Aromatyczne kąpiele znajdują zastosowanie w terapii uzdrowiskowej, są stosowane między innymi w przypadku chorób skóry, jeśli nie występują otwarte rany, w dolegliwościach związanych z układem nerwowym, problemach z sercem oraz jako wsparcie w przypadku chorób związanych z nadmiernym napięciem mięśniowym.
Masaż aromaterapeutyczny
Masaż aromaterapeutyczny to odmiana masażu klasycznego, w którym wykorzystuje się olejki eteryczne. Efekty masażu mogą być zróżnicowane i są silnie związane z typem użytego olejku eterycznego – obejmują działanie antycellulitowe, wyszczuplające, ujędrniające, relaksujące czy też przeciwdziałające starzeniu się skóry. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnie przygotowanego preparatu, który zawiera olej bazowy, czyli nośnik, oraz starannie dobraną mieszankę olejków eterycznych. Często taki zestaw okazuje się bardziej efektywny niż stosowanie pojedynczego olejku.
Bibliografia:
Walasek-Janusz, M., Zalewska, E. D., Zawiślak, G., & Gruszecki, R. (2021). Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetologii. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Kucharska, M., Szymańska, J. A., Wesołowski, W., Bruchajzer, E., & Frydrych, B. (2018). Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego. Medycyna Pracy, 69(2).
Marwicka, J., Niemyska, K., & Podraza, S. (2015). Terapeutyczne właściwości aromaterapii. Kosmetologia Estetyczna, 4(6), 525-531.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.