Mimo dużego potencjału terapii genowej w eliminacji nowotworu jest ona obarczona znacznym ryzykiem. Działania niepożądane tych leków dotykają większości osób leczonych. Mogą się pojawić ostra gorączka, spadek ciśnienia, niedotlenienie oraz uszkodzenie nerek i wątroby.
Metoda leczenia celowanego molekularnie, jaką jest terapia genowa, jest innowacyjna i daje możliwość osiągnięcia sukcesu terapeutycznego. Pomimo licznych działań niepożądanych przynosi pacjentom onkologicznym nadzieję na powrót do zdrowia.
Bibliografia:
Gene therapy and other medical advances, https://medlineplus.gov/genetics/understanding/therapy [dostęp: 15.10.2023]
Derwich, K., & Zając-Spychała, O. (2012). Zaburzenia genetyczne w ostrej białaczce limfoblastycznej u dzieci i ich wykorzystanie w praktyce klinicznej. Hematologia, 3(3), 221-230.
Wrona, E., & Potemski, P. (2019). Nowoczesna immunoterapia nowotworów
Nawrocki, S., & Mackiewicz, A. Terapia genowa nowotworów wyzwaniem XXI wieku.
Agnieszka, G., Marta, K., & Anna, J. (2010). Terapia genowa i jej zastosowanie w leczeniu nowotworów ginekologicznych. Ginekol Pol, 81, 50-54.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka