W przypadku infekcji nużeńcem ważne jest szybkie rozpoczęcie terapii, która ma na celu uniknięcie dalszego rozprzestrzeniania się pasożyta na pozostałe partie ciała. Terapia koncentruje się na aktywnym leczeniu, mającym na celu zwalczenie problemów skórnych. Wspomagana jest regularną i dokładną higieną powiek. W terapii nużycy wykorzystuje się różne substancje lecznicze, takie jak olejek z drzewa herbacianego, który występuje w gotowych preparatach lub lekach recepturowych. Leczenie trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, z przerwami między cyklami. Ważne jest, aby pacjenci nie próbowali samodzielnie przygotowywać roztworów, ponieważ czysty olej z drzewa herbacianego może być toksyczny dla oczu. Innymi składnikami stosowanymi w terapii nużycy są okulistyczne płyny, żele i chusteczki do powiek. W terapii nużycy zastosowanie znalazł również metronidazol w postaci maści ocznej, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Permetryna natomiast to substancja o właściwościach przeciwpasożytniczych, niestety obecnie brakuje zarejestrowanych leków okulistycznych zawierających ten składnik. Podobnie iwermektyna może być stosowana jako maść lub rozważane jest stosowanie doustnych preparatów, jednak nie ma jeszcze dostępnych zarejestrowanych leków okulistycznych z tym składnikiem aktywnym. W przypadku infekcji bakteryjnych, towarzyszących nużycy, miejscowo mogą być stosowane antybiotyki i/lub glikokortykosteroidy, aby zwalczyć infekcję i złagodzić stany zapalne. Dodatkowo krople nawilżające do oczu bez konserwantów są używane w celu nawilżenia oczu i złagodzenia podrażnień związanych z zakażeniem nużeńcem. W terapii wspomagającej zaleca się także stosowanie suplementów wzmacniających odporność organizmu oraz dbałość o higienę osobistą.
Bibliografia:
Wasyluk, J., Krajewska, M., & Czarzasta, K. (2018). Demodekoza oczna – współczesny problem kliniczny. OphthaTherapy. Terapie w okulistyce, Supl. 5(1), 21-25.
Skonieczna, D., Sławianowska, P., Wesołowski, R., & Szewczyk-Golec, K. (2018). Roztocze z rodzaju Demodex - charakterystyka, chorobotwórczość, diagnostyka. Diagnostyka Laboratoryjna, 54(1), 37-44.
Czerwonka, W. (2015). Nużeniec – kłopotliwy pasożyt. Kosmetologia Estetyczna, 4(4), 325-327.
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/319778,nuzeniec-ludzki-i-nuzyca-przyczyny-objawy-i-leczenie [dostęp: 26.07.2023]
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.