Image of AdobeStock_274448559.jpeg

Jakie są przyczyny suchych i popękanych pięt?

Pękające pięty to powszechny problem, z którym boryka się większość z nas. Wiele czynników przyczynia się do występowania suchych pięt, są to przede wszystkim:

Brak nawilżenia – jest to jedna z najczęstszych przyczyn popękanej skóry na piętach. To miejsce zawiera niewiele gruczołów łojowych, co sprzyja wysuszeniu. Brak regularnego nawilżania prowadzi do nadmiernej utraty wody i elastyczności skóry oraz do powstawania nieestetycznych pęknięć i suchych skórek.

Obciążenia mechaniczne – nasze stopy są w stanie wytrzymać godziny stania i chodzenia. Jednak takie długotrwałe obciążenie może wpływać na nie negatywnie. Wysiłek prowadzi do zgrubienia skóry na piętach oraz powstawania pęknięć.

Czynniki zewnętrzne – przesuszeniu skóry na stopach sprzyjają ekstremalne warunki pogodowe, takie jak silny wiatr, wysoka temperatura i silne nasłonecznienie. Dodatkowo częste moczenie stóp, szczególnie w gorącej wodzie, może prowadzić do utraty wilgoci i pękania skóry na piętach.

Wybór obuwia – zbyt ciasne obuwie, które nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji lub wykonane ze sztucznych materiałów, może przyczynić się do wysuszenia skóry na piętach. Dodatkowo, gdy obuwie jest źle dopasowane, może obcierać, a to sprzyja powstawaniu zgrubień.

Zaburzenia skórne – niektóre schorzenia sprzyjają nadmiernemu przesuszeniu skóry na stopach. Są to niektóre choroby skórne (m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca) oraz choroby ogólnoustrojowe, takie jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, miażdżyca oraz otyłość.

Jak wyleczyć suche i popękane pięty?

Zazwyczaj naszą pierwszą reakcją na wysuszoną skórę na piętach jest usunięcie jej pumeksem lub tarką do pięt. Jednak czy jest to dobry krok?

Podstawowym elementem dbania o skórę na stopach jest jej prawidłowe nawilżenie przez cały rok. Warto wybierać kremy do stóp, zawierające w swoim składzie mocznik w stężeniu około 10% lub inne składniki silnie nawilżające (np. masło shea, witaminy A i E).

W momencie, gdy warunki sprzyjają większemu wysuszeniu pięt, wówczas warto sięgnąć po krem do pięt z mocznikiem o wysokim stężeniu (30-50%). Ma on właściwości złuszczające i pomoże usunąć zgrubiałą skórę na piętach.

Kolejnym elementem pielęgnacji jest mechaniczne usuwanie wysuszonej skóry przy użyciu pumeksu, peelingów mechanicznych, pilników i tarek do pięt. Wszystkie te narzędzia intensywnie usuwają naskórek, dając szybki efekt, jednak nie powinno się ich stosować zbyt często. Zaleca się ich stosowanie mniej więcej raz w tygodniu, najlepiej po kąpieli, gdy skóra jest miękka. Od razu po zabiegu należy nałożyć nawilżający krem.

Domowe sposoby na suche i pękające pięty

Z problemem wysuszonej skóry na piętach można także radzić sobie domowymi sposobami, takimi jak:

  • kąpiele stóp – wymoczenie skóry w wodzie zawierającej sól iwonicką lub dodatek olejku eterycznego może korzystnie wpłynąć na skórę pięt. Po takiej kąpieli należy nałożyć krem, aby uniknąć utraty nawilżenia.
  • peeling z sody oczyszczonej – aby ułatwić usuwanie martwego naskórka z pięt, można zastosować peeling z sody oczyszczonej. Należy zmieszać sodę z wodą w proporcji 2:1, aby uzyskać konsystencję papki. Najlepiej nałożyć taką pastę po wymoczeniu stóp, trzymać przez kilka minut, a następnie zmyć. Ułatwi to późniejsze usunięcie naskórka, np. przy użyciu tarki do pięt.
  • odciążanie stóp – jeśli czujemy, że nasze stopy zaczynają być bardziej obciążone – daj im chwilę wytchnienia. Połóż się na chwilę ze stopami w górze. Ułatwisz odpływ żylny, a stopy będą się mogły zregenerować.

W jaki sposób zapobiegać pękaniu pięt?

Aby zapobiec pękaniu pięt:

  • wybieraj wygodne, dobrze dopasowane obuwie. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są buty – sztuczny poliester „nie oddycha” i może sprzyjać przesuszaniu się skóry na piętach.
  • stosuj kremy do stóp przez cały rok, nie tylko w momencie, gdy są przesuszone. Warto wtedy wybierać produkty zawierające mocznik, który świetnie się sprawdza w pielęgnacji pięt. Używaj kremu zawsze po kąpieli lub po prysznicu, gdy skóra jest zmiękczona i najbardziej narażona na przesuszenie.
  • regularnie, lecz nie za często, usuwaj nadmiar zrogowaciałego naskórka wykorzystując pumeks, tarkę do pięt lub peelingi.
  • dbaj o prawidłowe nawodnienie – odwodniony organizm zawsze będzie się charakteryzował przesuszoną skórą, także na piętach.

Kiedy skierować się z problemem przesuszonych i pękających pięt do specjalisty (lekarza lub podologa)?

Jeśli pomimo stosowania domowych sposobów, Twoja skóra na piętach dalej jest zgrubiała i ciągle przesuszona, to warto skonsultować to z lekarzem lub podologiem. Może to sugerować chorobę, np. niedoczynność tarczycy, AZS, łuszczycę lub cukrzycę. Wówczas problem powinien ustąpić po wdrożeniu prawidłowego leczenia.

Ponadto jeśli pęknięcia w pięcie zaczynają krwawić i pojawia się wokół nich stan zapalny, należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby zapobiec wystąpieniu infekcji.

Pamiętaj, że wcześniejsza diagnoza i leczenie mogą pomóc uniknąć powikłań i długotrwałych problemów związanych z suchymi piętami.
 

 

 

Bibliografia:

  1. Arct, Jacek, et al. "Zespół pękających pięt–przyczyny i postępowanie podologiczne." Polish Journal of Cosmetology 19.3 (2016): 214-222.
  2. Wydawnictwo Farmaceutyczne “Leki pierwszego wyboru” Wydanie 2020

 

 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka

 

Przeczytaj również: