Aspirin Complex Hot 500 mg + 30 mg granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
Acetylsalicylic acid, Pseudoephedrine hydrochloride
Opis
Lek Aspirin Complex Hot zawiera substancje czynne: kwas acetylosalicylowy i chlorowodorek
pseudoefedryny. Lek ten ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe
i zmniejszające przekrwienie i obrzęk błon...
Skład
Działanie
Wskazania
Przeciwwskazania
Ciąża i karmienie piersią
Dawkowanie
Środki ostrożności
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość nieznana: nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Możliwe działania niepożądane wywoływane przez kwas acetylosalicylowy to:
Wszystkie niżej wymienione objawy są bardzo ciężkimi działaniami niepożądanymi, które mogą
wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej lub hospitalizacji. W razie wystąpienia któregokolwiek
z niżej opisanych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do
najbliższego szpitala:
- Wrzody żołądka i jelit, które w pojedynczych przypadkach mogą ulec perforacji.
- Krwawienia z przewodu pokarmowego, które w pojedynczych przypadkach mogą prowadzić do
niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wystąpienie czarnych stolców lub wymioty krwią są
objawami krwawienia z przewodu pokarmowego.
- Reakcje uczuleniowe (w tym trudności z oddychaniem, wysypka z możliwym spadkiem
ciśnienia krwi), zwłaszcza u pacjentów chorych na astmę oskrzelową.
- Hemoliza (rozpad krwinek czerwonych) w przypadku ciężkich postaci niedoboru G6PD
(dehydrogenazy glukozo-6-fosforanu).
- Upośledzenie czynności nerek, niewydolność nerek.
- Enteropatia zwężeniowa jelit (szczególnie podczas długotrwałego stosowania).
Ciężkie działania niepożądane, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. W razie
zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem:
- Zwiększone ryzyko krwawienia.
- Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, niestrawność
i zapalenie błony śluzowej żołądka.
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
- Zawroty głowy, dzwonienie (szum) w uszach.
Łagodne działania niepożądane:
- Nudności, wymioty, biegunka.
Możliwe działania niepożądane wywoływane przez pseudoefedrynę to:
Ciężkie działania niepożądane, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. W razie
zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem:
- Objawy niepożądane ze strony serca (np. przyspieszony lub nieregularny rytm serca).
- Zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego (prostaty).
- Podwyższenie ciśnienia krwi (nie dotyczy osób z kontrolowanym nadciśnieniem).
- Bezsenność, rzadko halucynacje oraz inne objawy pobudzenia ośrodkowego układu
nerwowego.
- Zaburzenia skórne (np. wysypka, pokrzywka, świąd).
- Nagła gorączka, zaczerwienienie skóry lub liczne niewielkie krostki (możliwe objawy ostrej
uogólnionej osutki krostkowej - AGEP, ang. Acute Generalized Exanthematous Pustulosis)
mogą wystąpić w ciągu pierwszych 2 dni stosowania leku Aspirin Complex Hot. Patrz punkt 2.
Jeśli wystąpią takie objawy, należy przerwać stosowanie leku Aspirin Complex Hot i
skontaktować się z lekarzem lub niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.
- Zapalenie jelita grubego spowodowane niewystarczającym dopływem krwi (niedokrwienne
zapalenie jelita grubego).
- Zmniejszony przepływ krwi do nerwu wzrokowego (niedokrwienna neuropatia nerwu
wzrokowego)
Łagodne działania niepożądane:
- Suchość w ustach.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych działań niepożądanych należy zaprzestać
stosowania leku. Należy poinformować o tym lekarza, tak aby mógł ocenić ciężkość reakcji i podjąć
decyzję co do dalszego postępowania.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać
bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, strona
internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje
Podmiot odpowiedzialny
al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa
22-572-35-00
[email protected]
www.bayer.com/pl/pl/poland-home
Dodaj do koszyka
Zadbaj o zdrowie
Zobacz więcej artykułów
Trawienie i wątroba
Bergamota, Monakolina K i Polikosanol jako naturalne składniki wspierające prawidłowy metabolizm cholesteroluZaburzenia lipidowe są głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Mimo szeroko dostępnej edukacji zdrowotnej oraz różnorodności terapii obniżających poziom lipidów, skuteczność wykrywania i leczenia dyslipidemii w Polsce pozostaje niewystarczająca. Czy istnieją naturalne sposoby na walkę z dyslipidemią? W naszym artykule przyjrzymy się trzem roślinnym ekstraktom i ich oddziaływaniu na gospodarkę lipidową. Pierwszym z nich jest ekstrakt z bergamoty, drugim – monakolina K, pozyskiwana z czerwonego fermentowanego ryżu, a trzecim – wyciąg polikosanolowy, będący mieszaniną alkoholi alifatycznych pozyskiwanych z trzciny cukrowej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, czy warto sięgać po te naturalne rozwiązania.
Czytaj dalej