Aspirin Complex Zatoki 500 mg + 30 mg granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
Acetylsalicylic acid, Pseudoephedrine hydrochloride
Średnia cena w aptekach stacjonarnych
Opis
Lek Aspirin Complex Zatoki zawiera substancje czynne: kwas acetylosalicylowy i chlorowodorek
pseudoefedryny. Lek ten ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe
i zmniejszające obrzęk i przekrwieni...
Skład
Działanie
Wskazania
Przeciwwskazania
Ciąża i karmienie piersią
Dawkowanie
Środki ostrożności
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ich częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych – częstość występowania
nieznana.
Możliwe działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego:
W razie wystąpienia któregokolwiek z niżej opisanych bardzo ciężkich działań niepożądanych należy
natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala:
- Reakcje uczuleniowe (w tym trudności z oddychaniem, wysypka z możliwym spadkiem
ciśnienia krwi), zwłaszcza u pacjentów chorych na astmę oskrzelową.
- Choroba układu oddechowego zaostrzana przez aspirynę (objawy istniejącej choroby układu
oddechowego nasilają się pod wpływem leku).
- Wrzody żołądka, które w pojedynczych przypadkach mogą prowadzić do perforacji.
- Enteropatia zwężeniowa jelit (szczególnie podczas długotrwałego stosowania).
- Krwawienia z przewodu pokarmowego, które w pojedynczych przypadkach mogą prowadzić do
niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wystąpienie czarnych stolców lub wymioty krwią są
objawami krwawienia z przewodu pokarmowego.
- Zaburzenie czynności nerek, niewydolność nerek.
- Hemoliza (rozpad krwinek czerwonych) w przypadku ciężkich postaci niedoboru G6PD
(dehydrogenazy glukozo-6-fosforanu).
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych ciężkich działań niepożądanych należy natychmiast
skontaktować się z lekarzem:
- Zwiększone ryzyko krwawienia, np. krwawienie z jamy ustnej, pochwy lub odbytu.
- Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, niestrawność
i zapalenie błony śluzowej żołądka.
- Tymczasowe obniżenie funkcji wątroby ze zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych
zwanych transaminazami.
- Zawroty głowy, szumy uszne.
Łagodne działania niepożądane:
- Nudności, wymioty, biegunka.
Możliwe działania niepożądane pseudoefedryny:
- ciężkie schorzenia wpływające na naczynia krwionośne w mózgu, znane jako zespół tylnej
odwracalnej encefalopatii (PRES) oraz zespół odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych
(RCVS)
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Aspirin Complex Zatoki i natychmiast zwrócić się o
pomoc lekarską, jeżeli wystąpią objawy wskazujące na zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES)
oraz zespół odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). Należą do nich:
- silny ból głowy o nagłym początku,
- nudności,
- wymioty,
- splątanie,
- drgawki,
- zmiany widzenia.
W razie zaobserwowania któregokolwiek z tych ciężkich działań niepożądanych należy natychmiast
skontaktować się z lekarzem:
- Podwyższenie ciśnienia krwi (nie dotyczy osób z kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym).
- Objawy niepożądane ze strony serca (np. przyspieszony lub nieregularny rytm serca).
- Bezsenność, rzadko halucynacje oraz inne objawy pobudzenia ośrodkowego układu
nerwowego.
- Zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego (prostaty).
- Objawy skórne takie jak wysypka, pokrzywka, świąd.
- Nagła gorączka, zaczerwienienie skóry lub liczne niewielkie krostki (możliwe objawy ostrej
uogólnionej osutki krostkowej - AGEP, ang. Acute Generalized Exanthematous Pustulosis)
mogą wystąpić w ciągu pierwszych 2 dni stosowania leku Aspirin Complex Zatoki. Patrz punkt
2. Jeśli wystąpią takie objawy, należy przerwać stosowanie leku Aspirin Complex Zatoki i
skontaktować się z lekarzem lub niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.
- Zapalenie jelita grubego spowodowane niewystarczającym dopływem krwi (niedokrwienne
zapalenie jelita grubego).
- Zmniejszony przepływ krwi do nerwu wzrokowego (niedokrwienna neuropatia nerwu
wzrokowego)
Łagodne działania niepożądane
- nagłe zaczerwienienie skóry twarzy
- suchość w ustach
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać
bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,
tel.: (22) 49 21 301,
faks: (22) 49 21 309
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje
Podmiot odpowiedzialny
al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa
22-572-35-00
[email protected]
www.bayer.com/pl/pl/poland-home
Dodaj do koszyka
Zadbaj o zdrowie
Zobacz więcej artykułów
Trawienie i wątroba
Bergamota, Monakolina K i Polikosanol jako naturalne składniki wspierające prawidłowy metabolizm cholesteroluZaburzenia lipidowe są głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Mimo szeroko dostępnej edukacji zdrowotnej oraz różnorodności terapii obniżających poziom lipidów, skuteczność wykrywania i leczenia dyslipidemii w Polsce pozostaje niewystarczająca. Czy istnieją naturalne sposoby na walkę z dyslipidemią? W naszym artykule przyjrzymy się trzem roślinnym ekstraktom i ich oddziaływaniu na gospodarkę lipidową. Pierwszym z nich jest ekstrakt z bergamoty, drugim – monakolina K, pozyskiwana z czerwonego fermentowanego ryżu, a trzecim – wyciąg polikosanolowy, będący mieszaniną alkoholi alifatycznych pozyskiwanych z trzciny cukrowej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, czy warto sięgać po te naturalne rozwiązania.
Czytaj dalej