Lek jest dostępny bez recepty (OTC), ale zawiera w składzie pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę których sprzedaż w aptekach podlega ograniczeniom. Możesz zarezerwować tylko jedną sztukę.
Opis
1. Co to jest lek Gripblocker Zatoki i w jakim celu się go stosuje
Gripblocker Zatoki jest lekiem złożonym, zawierającym dwie substancje czynne – paracetamol i pseudoefedryny chlorowodorek. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz zmniejszające przekrwienie błon śluz...
Skład
1 kaps. miękka zawiera 250 mg paracetamolu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Ponadto preparat zawiera sorbitol, czerwień koszenilową, oraz żółcień chinolinową.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież > 12 lat: 2 kaps. co 4-6 h, maksymalnie 8 kaps./dobę. Dzieci w wieku 6-12 lat: 1 kaps. co 6 h, maksymalnie 4 kaps./dobę. U dzieci w wieku do 12 lat pseudoefedryny nie należy stosować bez zalecenia lekarza.
Środki ostrożności
Zbyt długie stosowanie preparatu może powodować uszkodzenie wątroby, stany zapalne nerek, methemoglobinemię i niedokrwistość niedobarwliwą. Należy zachować ostrożność u pacjentów z żółtaczką, głodzonych, przyjmujących leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz inne leki sympatykomimetyczne (leki obkurczające naczynia krwionośne błon śluzowych, leki hamujące apetyt, leki psychostymulujące podobne do amfetaminy - zaleca się ocenę wpływu pojedynczej dawki na ciśnienie tętnicze krwi u pacjentów przyjmujących te leki), u pacjentów z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, rozrostem gruczołu krokowego, arytmią, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, u osób w podeszłym wieku. W trakcie leczenia nie należy stosować innych leków zawierających paracetamol i pseudoefedrynę (maksymalna dawka paracetamolu to 4 g/dobę; maksymalna dawka lecznicza pseudoefedryny dla dzieci wynosi 30 mg, dobowa 120 mg, a dla dorosłych odpowiednio 60 mg i 240 mg). Podczas stosowania pseudoefedryny odnotowano kilka przypadków niedokrwiennego zapalenia jelita grubego. Jeśli u pacjenta wystąpi nagły ból brzucha, krwawienie z odbytu lub inne objawy świadczące o rozwoju niedokrwiennego zapalenia jelita grubego, należy odstawić pseudoefedrynę, a pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza. Ze względu na zawartość sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Z uwagi na zawartość czerwieni koszenilowej (E 124) i żółcieni chinolinowej (E 104), lek może powodować reakcje alergiczne.
Podmiot odpowiedzialny
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. ul. Żmigrodzka 242 E 51-131 Wrocław 71-352-95-22 [email protected] www.hasco-lek.pl
13 marca 2025 obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Z tej okazji warto pomyśleć o tym niezwykłym organie, który już w łonie naszej matki wykonuje dla nas kawał dobrej roboty.