Vicks AntiGrip Complex 500 mg + 200 mg + 10 mg proszek do sporządzania roztworu doustnego

Guaifenesin, Paracetamol, Phenylephrine hydrochloride

lek bez recepty
35,74 zł

Średnia cena w aptekach stacjonarnych

Dodaj leki do koszyka, żeby sprawdzić ich dostępność i zamówić lub kupić z dostawą.
1

Opis

Opis

Vicks AntiGrip Complex to lek stosowany w przeziębieniu i grypie. Lek dzięki zawartości 3 składników aktywnych – paracetamolu, gwajafenazyny i fenylefryny – łagodzi takie objawy jak: gorączka, niedrożność nosa oraz mokry kaszel. Vicks AntiGrip Complex ma smak cytrusowo—mentolowy.

Skład

Substancjami czynnymi są: paracetamol, gwajafenezyna i fenylefryny chlorowodorek.

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu,200 mg gwajafenezyny i 10 mg fenylefryny chlorowodoreku.

Substancje pomocnicze: sacharoza, kwas cytrynowy, kwas winowy, sodu cyklaminian, sodu cytrynian, aspartam (E951), acesulfam potasowy (E950), mentol w proszku, aromat cytrynowy, aromat soku cytrynowego, żółcień chinolinowa (E104).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Lek podaje się doustnie, po rozpuszczeniu proszku z 1 saszetki w 250 ml (1 szklance) gorącej wody. Vicks AntiGrip Complex należy wypić w ciągu 90 minut od rozpuszczenia zawartości saszetki. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, więc jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią lub nasilą się, to należy skonsultować się z lekarzem.

Zwykle stosowane dawkowanie dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat to 1 saszetka. Jeśli będzie taka potrzeba dawkowanie można powtórzyć co 4-6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu doby.  Nie należy przyjmować leku z napojami alkoholowymi.

Działanie

Vicks AntiGrip Complex zawiera 3 substancje czynne, które łagodzą objawy przeziębienia i grypy. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Gwajafenezyna rozrzedza flegmę i ułatwia odkrztuszanie w mokrym kaszlu. Fenylefryna powoduje zmniejsznie przekrwienie błony śluzowej nosa, przez co zmniejsza obrzęk nosa i w ten sposób umożliwia jego udrożnienie. 

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania Vicks AntiGrip Complex jest ból i (lub) gorączka, niedrożność nosa a także mokry kaszel. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Vicks AntiGrip Complex: 

jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol, gwajafenezynę, fenylefryny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;

jeśli u pacjenta występuje: choroba serca, wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), choroba wątroby lub ciężka choroba nerek, nadczynność tarczycy, cukrzyca, jaskra (podwyższone ciśnienie w oku) z wąskim kątem przesączania, porfiria.

jeśli pacjent stosuje: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki beta-adrenolityczne, leki obniżające ciśnienie krwi lub przeciw dławicy piersiowej, w przeciągu ostatnich 14 dni przyjmował inhibitory monoaminooksydazy (IMAO).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane lub jakiekolwiek inne nietypowe objawy, należy natychmiast odstawić lek.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): utrata apetytu, nudności albo wymioty.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): anafilaksja, świszczący oddech albo problemy z oddychaniem, wysypka skórna, pokrzywka, ból brzucha, biegunka, ból głowy, zawroty głowy, szybkie bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, bezsenność, nerwowość, drżenie, drażliwość, niepokój, dezorientacja lub lęk.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): ciężkie reakcje skórne, niektóre zaburzenia komórek krwi i trzustki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Vicks AntiGrip Complex zawiera paracetamol, więc aby uniknąć przedawkowania, należy zwrócić uwagę czy inne produkty lecznicze także nie posiadają w składzie tej substancji.

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, w przypadku:

osób z problemami z czynnością wątroby czy, krążeniem,

mężczyzn z powiększoną prostatą,

pacjentów z uporczywym albo przewlekłym kaszlem, np. palący tytoń, z astmą, przewlekłym zapaleniem oskrzeli albo rozedmą płuc,

osób z: ciężką niedokrwistością hemolityczną, niedoborem dehydrogenazy glukozo–6–fosforanowej, przewlekłymi zaburzeniami odżywiania, odwodnieniem.

Vicks AntiGrip Complex zawiera aspartam, sacharozę oraz sód. Aspartam (E951) to źródło fenyloalaniny i może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Ze względu na zawartość sacharozy, jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, to przed zastosowaniem trzeba skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku. 1 dawka leku zawiera 157 mg sodu, na co powinni zwrócić uwagę pacjenci zawartość sodu w diecie.

Przechowywanie:

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

 Vicks AntiGrip Complex może wchodzić w interakcje z

lekami zawierające paracetamol lub inne leki zmniejszające przekrwienie stosowane podczas przeziębienia i grypy - nie można ich łączyć,

inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) – jeśli pacjent stosował IMAO w ciągu ostatnich 14 dni,

trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (TLPD),

lekami podawanyi w terapii wysokiego ciśnienia krwi – beta-adrenolityki, leki poprawiające czynność serca lub korygujące nieprawidłowy rytm serca (digoksyna, lanoksyna, digitoksyna),

fenotiazyną,

lekami przeciw nudnościom oraz przeciwwymiotnymi (np. metoklopramid, domperydon),

lekami przeciwzakrzepowymi, np. warfaryna albo pochodne kumaryny,

lekami obniżającymi wysokie stężenie cholesterolu (np. kolestyramina),

barbituranami,

probencydem lub AZT (zydowudyną),

izoniazydem.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Nie łączyć Vicks AntiGrip Complex z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku Vicks AntiGrip Complex podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować Vicks AntiGrip Complex u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek może powodować zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego i dezorientację. W razie występowania tych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. 

Podmiot odpowiedzialny

Wick - Pharma - Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH

Sulzbacher Straße 40

65824 Schw Niemcy

Producent

WICK PHARMA

Sulzbacher Str. 40-50, Niemcy

Schwalbach am Taunus

Skład

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu, 200 mg gwajafenezyny i 10 mg chlorowodorku fenylefryny. Preparat zawiera aspartam (E 951), sacharozę i sód.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, pacjenci w podeszłym wieku i młodzież w wieku 12 lat i powyżej: 1 sasz., w razie konieczności dawkę można przyjmować do 4 razy na dobę, zachowując przy tym minimalną 4 h przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej (4 saszetki). Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy zasięgnąć porady lekarza. Szczególne grupy pacjentów. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Zawartość jednej saszetki rozpuścić w kubku gorącej, lecz nie wrzącej wody (około 250 ml). Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury nadającej się do wypicia.

Środki ostrożności

Preparat jest zalecany do stosowania jedynie w razie występowania wszystkich objawów (ból i (lub) gorączka, niedrożność nosa i mokry kaszel). Nie zaleca się długotrwałego stosowania leku. Pacjentów należy poinformować, aby nie przyjmowali preparatu z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub z innymi preparatami zawierającymi te same substancje czynne jak w tym leku, aby uniknąć ryzyka przedawkowania. Przekroczenie zalecanej dawki paracetamolu może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby. Pacjentom należy także zalecić, aby nie przyjmowali równocześnie innych leków przeciwkaszlowych, przeciw przeziębieniu, obkurczających naczynia krwionośne ani alkoholu. Lekarz lub farmaceuta powinien sprawdzić, czy pacjent nie przyjmuje jednocześnie różnymi drogami, np. doustnie i miejscowo (leki do nosa, uszu lub oczu) leków zawierających sympatykomimetyki. Zagrożenie przedawkowania jest większe u pacjentów z alkoholową chorobą wątroby bez marskości oraz u pacjentów chronicznie nadużywających alkoholu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego, gdyż mogą oni być podatni na zatrzymanie moczu. Należy stosować z dużą ostrożnością u pacjentów z objawem Raynauda. Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania gwajafenezyny, jeżeli u pacjenta występuje uporczywy lub przewlekły kaszel, jak u pacjentów palących tytoń, z astmą, z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, rozedmą płuc lub w przypadku kaszlu z nadmierną ilością śluzu, aby uniknąć długotrwałego samoleczenia i maskowania objawów wymagających bardziej złożonego leczenia. Należy zachować ostrożność podczas podawania paracetamolu pacjentom z ciężką niedokrwistością hemolityczną, deficytem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, pacjentom odwodnionym oraz pacjentom z przewlekłymi zaburzeniami odżywiania. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu i flukloksacyliny, ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową (HAGMA), szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, posocznicą, niedożywieniem i innymi przyczynami niedoboru glutationu (np. przewlekły alkoholizm), a także u pacjentów stosujących maksymalne dawki dobowe paracetamolu. Zaleca się ścisłą obserwację pacjenta, w tym wykonywanie badań wykrywających 5-oksoprolinę w moczu. Substancje pomocnicze. Lek zawiera sacharozę - pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy i niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni go przyjmować. Preparat zawiera 157 mg sodu na dawkę, co odpowiada 7,85% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych. Ponadto lek zawiera aspartam (E951), źródło fenylaniny - może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Podmiot odpowiedzialny

Procter & Gamble Health Poland Sp. z o.o.
ul. Zabraniecka 20
03-872 Warszawa
22-678-55-44
[email protected]
pl.pg.com

Zamienniki

2 zamienniki

Dodaj do koszyka

Bergamota, Monakolina K i Polikosanol jako naturalne składniki wspierające prawidłowy metabolizm cholesterolu
Bergamota, Monakolina K i Polikosanol jako naturalne składniki wspierające prawidłowy metabolizm cholesterolu

Trawienie i wątroba

Bergamota, Monakolina K i Polikosanol jako naturalne składniki wspierające prawidłowy metabolizm cholesterolu

Zaburzenia lipidowe są głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Mimo szeroko dostępnej edukacji zdrowotnej oraz różnorodności terapii obniżających poziom lipidów, skuteczność wykrywania i leczenia dyslipidemii w Polsce pozostaje niewystarczająca. Czy istnieją naturalne sposoby na walkę z dyslipidemią? W naszym artykule przyjrzymy się trzem roślinnym ekstraktom i ich oddziaływaniu na gospodarkę lipidową. Pierwszym z nich jest ekstrakt z bergamoty, drugim – monakolina K, pozyskiwana z czerwonego fermentowanego ryżu, a trzecim – wyciąg polikosanolowy, będący mieszaniną alkoholi alifatycznych pozyskiwanych z trzciny cukrowej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, czy warto sięgać po te naturalne rozwiązania.

Czytaj dalej