Jak odróżnić zdrowe gardło od chorego?
W przypadku osoby zdrowej jej gardło powinno być równomiernie różowe, z ewentualnym silniejszym zaróżowieniem w okolicy migdałków. Pacjent taki nie skarży się też na ból przy przełykaniu. W przypadku, gdy dopada nas choroba, gardło zaczyna się zaczerwieniać, pojawia się także opuchlizna. Jeśli nie mamy do czynienia z anginą, a jedynie z klasycznym przeziębieniem, dodatkowymi objawami, towarzyszącymi opuchliźnie i zaczerwienieniu, są chrypka, a także katar lub kaszel. W takim przypadku domowe metody powinny w zupełności przynieść ukojenie.
Soda oczyszczona
Jednym z domowych sposobów walki z bólem gardła jest stosowana w kuchni soda oczyszczona, która wykazuje właściwości nie tylko przeciwzapalne, ale i przeciwobrzękowe. Rzecz jasna nie należy jej pić – przyrządzony z niej roztwór (łyżeczka sody rozpuszczona w połowie szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody) służy natomiast do płukania gardła. Dobrze jest płukać takim roztworem gardło od 3 do 4 razy dziennie, jednak nie należy przesadzać z czasem płukania – możemy bowiem doprowadzić do podrażnienia śluzówki.
Imbir
Jednym z podstawowych sposób zwalczania bólu gardła domowymi metodami jest spożywanie imbiru – posiekany korzeń należy dodawać do herbaty lub wybranych potraw. Zgodnie z badaniami, imbir może być równie skuteczny w zwalczaniu bakterii, odpowiedzialnych za paciorkowcowe zapalenie gardła, jak przepisywane przez lekarzy antybiotyki. Co więcej, naukowcy wskazują także na fakt, że świeży imbir skutecznie pomaga zabijać obecne w organizmie wirusy, ograniczając tym samym objawy grypy i przeziębienia. Oprócz wyżej wymienionych argumentów na korzyść imbiru przemawia także fakt, że zawarte w nim substancje, zwane shogaolami, wykazują właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, stanowiąc tym samym doskonały oręż w walce z bólem gardła i przeziębieniem.
Płukanki ziołowe
Bardzo popularnym, a zarazem skutecznym rozwiązaniem w walce z bolącym gardłem są wszelkiego rodzaju płukanki ziołowe. Działają identycznie jak wspomniana już soda oczyszczona, ale dodatkową ich zaletą są walory smakowe. Wśród najczęściej stosowanych ziół wskazuje się na szałwię, tymianek oraz rumianek. To właśnie napary z tych trzech ziół działają przeciwzapalnie, odkażają gardło, a zarazem pomagają zmniejszyć obrzęk błony śluzowej u pacjenta.
Miód
Wiele osób w przypadku bólu gardła sięga po miód – nic w tym dziwnego, nawet Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie miodu jako naturalnego środka w walce z kaszlem oraz infekcjami, dotykającymi górnych dróg oddechowych. Warto jednak zwracać uwagę na fakt, czy zakupiony przez nas miód jest pasteryzowany – podczas tego procesu mogą bowiem zostać osłabione jego zdrowotne właściwości. Co więcej, w przypadku podawania miodu jego temperatura nie powinna przekraczać 35°C, dlatego powinien być dodawany do wody lub herbaty, która zdążyła już przestygnąć. Nie należy też podawać go dzieciom poniżej pierwszego roku życia.
Czosnek
Podobnie jak inne, wyżej wymienione produkty, także czosnek wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego bardzo często stanowi domową metodę walki z bólem gardła lub innymi infekcjami. Co więcej, dzięki swoim antyseptycznym właściwościom jest w stanie załagodzić ból gardła. Stosowanie czosnku w walce z chorobą może sprowadzić się po prostu do zmiażdżenia od 1 do 2 ząbków, a następnie dodania do szklanki ciepłego mleka. Dzienne zalecane maksymalne spożycie czosnku nie powinno jednak przekraczać 3-4 ząbków, ponieważ nadmierna jego dawka może spowodować ból brzucha, krwotoki lub wzdęcia.
Kiedy metody nie wystarczą?
Sytuacja komplikuje się, jeśli widoczna opuchlizna okazuje się dość znaczna, a nasze migdałki zaczerwieniają się lub widać na nich charakterystyczny, żółty lub biały nalot. Nierzadko wyżej wymienionym objawom towarzyszy dodatkowo powiększenie węzłów chłonnych z powodu ich opuchnięcia oraz gorączka, trawiąca nasz organizm. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ możemy mieć do czynienia z paciorkowcowym zapaleniem gardła, mononukleozą lub anginą, a leczenie towarzyszącemu im bólu gardła domowymi metodami nie przyniesie oczekiwanych przez nas rezultatów.
Kiedy udać się z bólem gardła do lekarza?
Oprócz wspomnianych wyżej objawów istnieje także kilka innych przypadków, które powinny być dla nas alarmujące. Wizyta u lekarza będzie konieczna przede wszystkim w sytuacji, gdy obrzęk gardła powoduje wyraźne trudności z oddychaniem. Innym niepokojącym objawem może być trudność z połykaniem czy też z samym otworzeniem ust, a także ból ucha czy też bóle stawów. Kolejnymi sygnałami alarmowymi, wysyłanymi przez nasz organizm, mogą być także krew w odkrztuszanej przez pacjenta flegmie oraz gorączka, sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza. Wreszcie, lekarz powinien przyjrzeć się pacjentowi, jeżeli domowe metody leczenia bólu gardła nie przyniosły oczekiwanego rezultatu mimo ich regularnego stosowania przez 7 dni.
Ból gardła – jak się przed nim chronić?
Na co dzień warto stosować kilka podstawowych zasad, będących działaniami profilaktycznymi, pozwalającymi zapobiec bólowi gardła. Przede wszystkim warto regularnie myć i dezynfekować ręce, uniemożliwiając wirusom, bakteriom i innym drobnoustrojom dostanie się do naszego organizmu, na przykład podczas spożywania posiłków. Należy ponadto unikać jedzenia i picia ze wspólnych naczyń z innymi osobami oraz dzielenia się jedzeniem, ponieważ w takich sytuacjach również dochodzi do wymiany wirusów i bakterii. Mając świadomość tego, kto obecnie choruje na ból gardła, powinniśmy zachować odpowiedni dystans, unikając bliskiego kontaktu. Wreszcie - dobrze jest zadbać nie tylko o własną higienę, ale także o najbliższe otoczenie, regularnie poddając dezynfekcji swój telefon komórkowy, a także używane przez nas sprzęty i powierzchnie, takie jak komputer, biurko, blaty kuchenne czy też klamki od drzwi.
Bibliografia
- http://www.academicjournals.org/journal/JMA/article-abstract/0864D829693 [data dostępu: 12.12.2022]
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23123794/ [data dostępu: 12.12.2022]
- https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/infections/Pages/Botulism.aspx [data dostępu: 12.12.2022]
- https://www.healthline.com/nutrition/too-much-garlic [data dostępu: 12.12.2022]
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka