Podstawowym elementem leczenia anginy jest antybiotykoterapia. Lekiem pierwszego wyboru jest penicylina V, zwana również fenoksymetylopenicyliną. Stosuje się ją przez 10 dni. Alternatywnie lekarz może zapisać amoksycylinę, cefadroksyl, cefaklor lub w przypadku uczulenia na penicyliny – klarytromycynę lub erytromycynę.
Leczenie anginy paciorkowcowej wymaga stosowania antybiotyku tak długo, jak zaleci lekarz. Nawet jeśli objawy ustępują, nie powinno się na własną rękę odstawiać leku. Podanie antybiotyku, poza tym, że skraca czas infekcji, ogranicza także wystąpienie niebezpiecznych dla zdrowia powikłań anginy.
Tak jak podczas każdej antybiotykoterapii warto w przypadku anginy równocześnie stosować probiotyk. Najczęściej są one dostępne w postaci kapsułek, jednak gdy dziecko ma problem z ich połknięciem, można je rozsypać i rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Dostępne są także probiotyki w kropelkach, które można podawać już najmłodszym dzieciom.
Podczas anginy zaleca się także włączenie leczenia łagodzącego objawy. Zazwyczaj mowa tu o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (paracetamol, ibuprofen) oraz o płynach do płukania gardła lub pastylkach do ssania zawierających środki odkażające i przeciwzapalne. U młodszych dzieci, które mogą zakrztusić się tabletką do ssania, można wybrać aerozol do gardła np. z benzydaminą (można je stosować od 6. roku życia).
Chory z anginą powinien bezwzględnie leżeć w łóżku przez pierwsze dni choroby. Dzieci powinny zostać w domu, ponieważ mogą rozprzestrzenić chorobę w przedszkolu lub szkole. Należy pić odpowiednią ilość płynów, szczególnie podczas gorączki, a także spożywać lekkie i prawidłowo zbilansowane posiłki.
Bibliografia:
Radzikowski, A., & Albrecht, P. (2007). Zakażenia dróg oddechowych. Antybiotykoterapia–tak czy nie? Długo czy krótko?. Pediatria Polska, 82(4), 269-283.
Kaczmarek, J. Anginy-rozpoznawanie, różnicowanie, leczenie i powikłania. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 5(10), 130-132.
Dziekiewicz, M., & Radzikowski, A. (2016). Angina paciorkowcowa–zasady diagnostyki i leczenia. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 12(2), 141-149.
Syryło, A. (2009). Zapalenie migdałków podniebiennych. Alergoprofil, 5(1), 11-15.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka