Refluks – przyczyny, objawy, rodzaje i zapobieganie

Opublikowano: 9.01.2023

Jeżeli często zdarza Ci się odczuwać pieczenie przełyku, zgagę i puste, gorzkie lub kwaśne odbijanie, może to oznaczać, że cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy.

Image of AdobeStock_182217330.jpg

Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku, to cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku, co powoduje uciążliwe objawy i może doprowadzić do stanów zapalnych. Najczęstszą przyczyną refluksu jest styl życia – siedzący tryb pracy, nadwaga lub otyłość, nadmiar stresu i nieodpowiednia dieta. Nierzadko refluks towarzyszy też innym przewlekłym chorobom, takim jak np.: cukrzycatwardzina układowazaburzenia hormonalne.

Do typowych objawów refluksu należą: zgaga, puste odbijanie, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku czy niestrawność. Inne dolegliwości to pieczenie za mostkiem, kwaśne odbijania, chrypka, kaszel, nieprzyjemny zapach z ust czy ból górnej części brzucha.

Objawy nasilają się zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, w pozycji leżącej oraz podczas schylania.

Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, więc należy przygotować się na wieloletnie leczenie, które często trwa do końca życia. Nieleczony refluks może prowadzić do ciężkich powikłań i spowodować nadżerkę w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Poza refluksem żołądkowo-przełykowym wymienia się też refluks żółciowy, zwany dwunastniczo-żołądkowym lub niekwaśnym, oraz refluks pęcherzowo-moczowodowy.

Leczenie refluksu przebiega kilkuetapowo. Jego podstawą jest zmiana stylu życia i diety. Oznacza to unikanie spożywania wszystkiego, co zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, m.in. kawy, tłustego jedzenia czy alkoholu. Trzeba też zwracać uwagę na wielkość porcji, gdyż przepełnienie żołądka sprzyja refluksowi.

Drugim krokiem jest przyjmowanie leków, które zmniejszają produkcję soków żołądkowych.

Jeśli dotychczasowe leczenie nie przyniesie spodziewanych efektów konieczna może okazać się operacja.

 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka

 

Przeczytaj również: