Image of AdobeStock_257057593.jpg

Domowe sposoby na przeziębienie

Stosuj naturalne antybiotyki

Są w każdej kuchni, a ich właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe udowodniono już wiele razy. 

Podczas przeziębienia nie powinniśmy zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu. Napar z użyciem drobno skrojonego korzenia imbiru, który działa antybakteryjnie, soku z cytryny i łyżki naturalnego miodu oraz soku z malin to jeden z najbardziej rozgrzewających napojów. 

Podobne działania ma tzw. złote mleko, czyli podgrzane mleko z dodatkiem imbiru, pieprzu i kurkumy – środka wzmacniającego układ odpornościowy i łagodzący dolegliwości.

Natomiast spożywanie surowego czosnku pozytywnie działa zarówno na katar, kaszel, jak i złe samopoczucie towarzyszące w czasie infekcji. Z racji specyficznego smaku i zapachu, zaleca się łączenie go z innymi potrawami.

W przypadku kataru można sięgnąć po znany babciny sposób, czyli syrop z cebuli, którą trzeba pokroić w plasterki i zasypać warstwą cukru z dodatkiem posiekanego czosnku.

Wystarczy poczekać, aż cebula puści sok i spożywać go małymi porcjami.

Zażywaj gorącej kąpieli

Innym domowym sposobem, który może pomóc w walce z przeziębieniem, są gorące kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych. Wystarczy wpuścić kilka kropel olejku eukaliptusowego lub lawendowego do kąpieli, żeby parująca woda udrożniła nos, rozgrzała organizm, a także ukoiła ciało. Świetną alternatywą dla kąpieli są inhalacje z użyciem olejków. Trzeba jedynie przygotować naczynie z gorącą wodą, dodać kilka kropel olejku, nakryć głowę ręcznikiem i głęboko oddychać przez kilka minut. Ulga dla nosa i zatok gwarantowana.

Dużo śpij i odpoczywaj

Jeśli chcemy jak najszybciej wyzdrowieć, nie powinniśmy zapominać o dobroczynnej mocy snu i odpoczynku, które są niezbędnym elementem dochodzenia do zdrowia. Osłabiony organizm potrzebuje czasu i spokoju, żeby móc się zregenerować, dlatego w czasie choroby warto zrezygnować z codziennej aktywności i zostać w domu. Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Ważna jest jednak nie tylko ilość snu, ale również jego jakość, dlatego starajmy się regularnie wietrzyć i nawilżać pomieszczenie, w którym odpoczywamy.

Odżywiaj organizm

Ciepły, domowy rosół to jeden z najbardziej znanych domowych sposobów na przeziębienie. Jego rozgrzewające działanie ułatwi pozbycie się śluzu zalegającego w drogach oddechowych. A jeśli dodasz do niego dużo warzyw, wzmocnisz jego dobroczynne działanie.

Jednak rosół to nie wszystko. Dbaj o odpowiednią porcję warzyw, owoców, zdrowych tłuszczów i naturalnych probiotyków, które dostarczą organizmowi dawkę witamin i składników odżywczych.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku postępującej infekcji naturalne sposoby nie zastąpią leczenia farmakologicznego i konieczna będzie wtedy wizyta u lekarza.

 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.


redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka

 

Przeczytaj również: