1. Ashwagandha (łac. Withania somnifera)
Ashwagandha, znana również jako witania ospała to adaptogen, który charakteryzuje się działaniem antyoksydacyjnym, uspokajającym, immunostymulującym, przeciwzapalnym, ściągającym oraz pomaga w łagodzeniu skurczów mięśni. Ze względu na właściwości uspokajające i adaptogenne stanowi skuteczny środek w walce ze zmęczeniem, bezsennością i lękiem. Warto wspomnieć, że roślina ta może nasilać działanie leków nasennych. Ponadto badania wykazały, że ashwagandha może poprawić nasze funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację.
2. Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea)
Różeniec górski to adaptogen stymulujący układ nerwowy. Stosowanie tej rośliny może poprawić naszą koncentrację, zdolność zapamiętywania, a także odporność na stres. Preparaty zawierające w swoim składzie wyciąg z różeńca górskiego są polecane w czasie intensywnej pracy intelektualnej oraz w sytuacjach narażenia na działanie stresu. W przypadku stosowania preparatów na bazie różeńca należy pamiętać o unikaniu ich zażywania wieczorem, ponieważ mogą spowodować trudności z zasypianiem.
3. Eleuterokoka kolczastego (łac. Eleuterococcus senticosus)
Eleuterokok kolczysty, znany również jako żeń-szeń syberyjski, działa korzystnie na naszą pamięć, koncentrację oraz proces uczenia się. Wykazano, że związki zawarte w tej roślinie wpływają korzystnie na aktywność lipazy trzustkowej, która stanowi kluczowy enzym w trawieniu tłuszczów. Dodatkowo wyciąg z żeń-szenia syberyjskiego wzmacnia sprawność seksualną oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Warto wspomnieć, że roślina ta zawiera substancje o właściwościach antyoksydacyjnych (flawonoidy, polifenole), które neutralizują wolne rodniki stanowiące główny czynnik przyspieszający starzenia się organizmu. Preparatów zawierających korzeń żeń-szenia nie należy stosować w przypadku nadciśnienia tętniczego.
4. Cytryniec chiński (łac. Schizandra chinensis)
Cytryniec chiński to dziko rosnące pnącze, które charakteryzuje się cytrynowym zapachem i smacznymi owocami. Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona w kulturach Dalekiego Wschodu, gdzie od wieków wykorzystywana była w kuchni oraz medycynie. Wysuszone owoce i nasiona cytryńca zawierają różnorodne związki aktywne, które wywierają korzystne efekty na nasze zdrowie. Wykazano, że substancje zawarte w tej roślinie łagodzą zmęczenie, działają ochronnie na wątrobę i krążenie. Może być też używany do radzenia sobie z przegrzaniem i niedoborem tlenu, co czyni go popularnym wyborem wśród alpinistów. Warto wspomnieć, że mimo wielu zalet, cytryniec chiński może być przeciwwskazany w takich stanach jak bezsenność, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca oraz nadpobudliwość.
5. Wąkrota azjatycka (łac. Centella asiatica)
Od wieków wąkrota azjatycka jest stosowana w medycynie naturalnej, takiej jak Ajurweda, ze względu na swoje właściwości terapeutyczne. Wykazuje działanie odmładzające, poprawia funkcje mózgu, łagodzi depresję i niepokój. Wąkrota jest również używana do leczenia chorób skóry, dolegliwości układu moczowego, cukrzycy oraz chorób układu pokarmowego. Badania naukowe potwierdziły jej przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości. Wąkrota azjatycka wykazuje też korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy, poprawiając elastyczność i napięcie naczyń krwionośnych.