W leczeniu kaszlu suchego można wyróżnić dwie główne kategorie leków. Pierwsza grupa to leki o działaniu ośrodkowym, wśród których znajdują się kodeina, dekstrometorfan i butamirat. Natomiast drugą grupę stanowią leki działające obwodowo, takie jak lewodropropizyna, oraz preparaty roślinne, które charakteryzują się działaniem łagodzącym na błonę śluzową dróg oddechowych.
Leki przeciwkaszlowe o działaniu ośrodkowym, które tłumią działanie ośrodka kaszlu w rdzeniu przedłużonym, możemy podzielić na dwie główne grupy:
1. Leki nieopioidowe:
• butamirat – to lek zalecany w przypadku suchego i ostrego kaszlu. Należy go przyjmować przed posiłkiem i stosować przez krótki czas. Jest to preparat dobrze tolerowany, który nie wywołuje uzależnienia. Produkty zawierające butamirat są dostępne dla dzieci już od 2. lub 3. roku życia w postaci syropów, a dla niemowląt od 2. miesiąca życia w postaci kropli. Warto pamiętać, że nie zaleca się stosowania tego leku w pierwszym trymestrze ciąży. Niemniej jednak w II i III trymestrze ciąży można go używać po konsultacji z lekarzem.
2. Leki opioidowe:
• dekstrometorfan – to jeden z najlepiej przebadanych leków przeciwkaszlowych. Można go przyjmować niezależnie od posiłku. Jest przeciwwskazany u osób cierpiących na astmę oskrzelową. Warto dodać, że lek ten działa uzależniająco i nie należy go stosować przewlekle.
• kodeina – to lek, który znajduje się w Wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych w grupie II-N. Należy unikać jego stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat z zaburzeniami układu oddechowego. Leków zawierających kodeinę nie należy podawać także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. W trakcie przyjmowania preparatów z kodeiną nie zaleca się prowadzenia pojazdów. Oprócz działania hamującego kaszel, kodeina ma także właściwości przeciwbólowe.
Wśród leków o działaniu obwodowym w leczeniu kaszlu suchego znajduje się lewodropropizyna, dostępna w formie syropów lub tabletek. Jest to lek uważany za bezpieczny zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Lewodropropizyna działa przeciwkaszlowo i łagodzi skurcze oskrzeli.
Oprócz stosowania leków syntetycznych istnieje także możliwość wykorzystania preparatów ziołowych w terapii suchego kaszlu. Te naturalne rozwiązania są wzbogacone w substancje śluzowe, które działają osłaniająco i powlekająco na błonę śluzową dróg oddechowych, redukując jej podrażnienie i odruch kaszlu. Należą do nich:
• kwiat dziewanny,
• korzeń prawoślazu lekarskiego,
• liść podbiału pospolitego,
• liść babki lancetowatej,
• liść malwy.