Image of AdobeStock_541328849.jpg

Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia krtani

Czym jest zapalenie krtani?

W przypadku zapalenia krtani mamy do czynienia z sytuacją, w której w górnym odcinku dróg oddechowych doszło do pojawienia się stanu zapalnego. To właśnie ta część ciała odpowiada za wydawanie dźwięków, a samo umiejscowienie krtani pomiędzy tchawicą i gardłem niestety powoduje, że zapalenie krtani w większości przypadków łączy się z innymi dolegliwościami, takimi jak zapalenie gardła lub błony śluzowej nosa. W efekcie nie tylko mamy trudności z mówieniem, czy wręcz tracimy głos, ale mogą pojawić się także ostre zaburzenia oddychania, wynikające ze zwężenia się górnych dróg oddechowych.

Ostre zapalenie krtani – przyczyny

W zależności od tego, w jaki sposób przebiega choroba, mamy do czynienia z ostrym lub przewlekłym zapaleniem krtani. O ostrym zapaleniu krtani najczęściej mówimy w sytuacji, gdy doszło do infekcji. Jeśli zapalenie dotyczy podgłośni, jest spowodowane infekcją wirusową, jeśli zaś borykamy się z zapaleniem nagłośni – wywołały je bakterie. Wśród innych powodów pojawienia się ostrego zapalenia krtani wskazuje się przede wszystkim tymczasowe nadwyrężanie głosu. Inną przyczyną, wywołującą zapalenie krtani, jest przebywanie w pomieszczeniach, które są suche i zakurzone. Warto także mieć świadomość tego, że szybkie i intensywne spożycie zimnego napoju może spowodować nagłe oziębienie naszej krtani, a stąd do zapalenia niedługa droga.

Przewlekłe zapalenie krtani – przyczyny

O przewlekłości zapalenia możemy mówić wówczas, gdy stan zapalny utrzymuje się dłużej niż przez okres trzech tygodni. Powodem wystąpienia tak długotrwałej dolegliwości jest najczęściej fakt równie długotrwałego narażenia naszych górnych dróg oddechowych na drażniące czynniki. Tym samym wśród potencjalnych czynników, wywołujących przewlekłe zapalenie krtani wskazuje się nie tylko regularny, nadmierny wysiłek głosowy bądź pracę głosem (jako nauczyciel, konferansjer, wykładowca akademicki), ale także przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem czy też klimatyzowanych lokalach.


 Kolejnymi czynnikami, które stanowią główne powody występowania przewlekłego zapalenia krtani, są nieleczony przez pacjenta refluks żołądkowo-przełykowy, a także co powinno być alarmujące długotrwała ekspozycja na działanie dymu tytoniowego, który drażni nasz układ oddechowy. I to bez względu na to czy jesteśmy czynnymi palaczami, czy też biernymi towarzyszami.

Inne grupy ryzyka w przypadku zapalenia krtani

Oprócz wyżej wymienionych sytuacji, będących głównymi przyczynami występowania tej choroby, warto zwrócić uwagę na osoby, które są w szczególności narażone na zapalenie krtani. Bardzo często dotyka ono – poza wyżej wymienionymi przypadkami – osób, które mają zaburzenia hormonalne, a także tych, które mają częsty kontakt z pyłem i oparami chemicznymi. Substancje te bowiem wchodzą w reakcje z drogami oddechowymi, a częsty i długotrwały kontakt nie sprzyja samoistnemu oczyszczeniu się dróg oddechowych. Podobnie w grupie ryzyka znajdują się alergicy. Istnieje wreszcie jeszcze jedna grupa pacjentów, w szczególności narażonych na zapalenie krtani – są nimi dzieci do 5. roku życia – wynika to z faktu, że u małych dzieci i noworodków krtań jest położona w inny sposób, niż u osób dorosłych, cechuje się także inną budową anatomiczną.

Zapalenie krtani – objawy

Objawy świadczące o zapaleniu krtani są na tyle niejednoznaczne, że bardzo łatwo można pomylić je z innymi chorobami, takimi jak grypa, zwykłe przeziębienie, czy też zapalenie migdałków. Przede wszystkim mamy do czynienia bowiem z zakażeniem górnych dróg oddechowych, a tym samym z objawami chrypki, suchego kaszlu, bólu gardła czy też trudności z mówieniem. Dodatkowo nierzadko pojawia się ból podczas przełykania pokarmów, katar, osłabienie i ból głowy, a niekiedy także gorączka. W przypadku silnego obrzęku krtani może ponadto pojawić się świst krtaniowy. Co istotne – widoczne objawy zapalenia krtani najczęściej pojawiają się dopiero 2 lub 3 dni po wystąpieniu w gardle pacjenta stanu zapalnego.

Jak wygląda zapalenie krtani u dzieci?

Jak już zostało wspomniane, krtań u małych dzieci cechuje się zupełnie inną budową. Jest nie tylko mniejsza niż u osoby dorosłej, ale także umiejscowiona jest o wiele wyżej, a równocześnie organ ten jest bardziej unaczyniony i unerwiony. Złożona w dużej mierze z tkanek miękkich dziecięca krtań ma zatem o wiele większy obszar, który może w łatwy sposób ulec stanom zapalnym. Jeśli dojdzie do tego typu infekcji, wraz z nią pojawia się obrzęk, utrudniający oddychanie i przełykanie pokarmów, a dziecko wydaje charakterystyczny kaszel, przypominający szczekanie psa.

Wśród objawów zapalenia krtani u dzieci zwraca się także uwagę na świszczący oddech, nadmierne ślinienie się małego pacjenta, występującą chrypkę oraz wysoką gorączkę, która sięga powyżej 39⁰C. W większości przypadków dziecięce zapalenie krtani spowodowane jest infekcją wirusową.

Leczenie zapalenia krtani

Z powodzeniem możemy znaleźć w aptece aerozole, pastylki oraz syropy o właściwościach znieczulających, przeciwzapalnych i antyseptycznych. Składają się one z takich substancji, jak łagodząca ból lidokaina czy też działające przeciwzapalnie flurbiprofen, benzydamina lub salicylan choliny. Ponadto w ofercie aptek znajdziemy szereg preparatów, które łagodzą podrażnienia, np. zawierając w składzie miód czy kwas hialuronowy.

Warto jednak sprawdzić także domowe sposoby na zapalenie krtani, takie jak siemię lniane. Wystarczy zalać łyżkę siemienia szklanką gorącej wody, a następnie po ostygnięciu wypić tak przygotowaną zawiesinę. Podobnie jak w przypadku infekcji powodujących ból gardła, warto spożywać także czosnek, imbir czy też miód. Innym domowym i sprawdzonym sposobem jest przygotowanie naparu z takich ziół, jak szałwia, mięta lub rumianek. Sprawdzą się także olejki eteryczne z mięty, lawendy, imbiru czy też eukaliptusa.

Bibliografia

  1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  2. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Pod redakcją: Prof. dr hab. n. med. Walerii Hryniewicz, Dr hab. n. med. Piotra Albrechta, Prof. dr hab. n. med. Andrzeja Radzikowskiego.
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321598#ten-essential-oils-for-sore-throat [data dostępu: 12.12.2022]
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/326246#_noHeaderPrefixedContent [data dostępu: 12.12.2022]

 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka

 

Przeczytaj również: