Jakie domowe sposoby pomogą wyleczyć hemoroidy?

Przemysław Garczyński

Opublikowano: 27.01.2023

Hemoroidy stanowią jedną z dolegliwości, które z powodzeniem można próbować wyleczyć w zaciszu własnego domu lub mieszkania. Domowe sposoby na hemoroidy, jeśli zostaną zastosowane na dość wczesnym etapie, mogą okazać się skutecznym sposobem walki z żylakami odbytu. Przyjrzyjmy się nieco bliżej, na jakie naturalne metody pozbycia się hemoroidów warto zwrócić w szczególności uwagę.

Image of AdobeStock_343352284.jpg

Jakie domowe sposoby pomogą wyleczyć hemoroidy?

Hemoroidy stanowią jedną z dolegliwości, które z powodzeniem można próbować wyleczyć w zaciszu własnego domu lub mieszkania. Domowe sposoby na hemoroidy, jeśli zostaną zastosowane na dość wczesnym etapie, mogą okazać się skutecznym sposobem walki z żylakami odbytu. Przyjrzyjmy się nieco bliżej, na jakie naturalne metody pozbycia się hemoroidów warto zwrócić w szczególności uwagę.

 

Jak powstają hemoroidy?

Zwane także guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu, hemoroidy stanowią naczyniowe struktury, znajdujące się w kanale odbytu. To właśnie one otoczone są zwieraczami, czyli mięśniami odbytu, które – jeśli są napięte – zapewniają szczelność, powodując zastój krwi w hemoroidach. W chwili, gdy oddajemy stolec, zwieracze rozluźniają się, a tym samym dochodzi do odpływu nagromadzonej w hemoroidach krwi – i jest to normalne zjawisko. Problem pojawia się w sytuacji, gdy odpływ krwi zostaje zaburzony, a guzki krwawnicze stają się nabrzmiałe. W efekcie bowiem oprócz rozwijającego się stanu zapalnego mamy do czynienia z uwypukleniem guzków, powodując jeden z dwóch typów żylaków odbytu.

Możemy mieć do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi, umiejscowionymi w okolicy odbytu, widocznymi gołym okiem, bądź z hemoroidami wewnętrznymi – te z kolei znajdują się wewnątrz odbytu pacjenta. W obu przypadkach przyczyny powstawania żylaków są takie same: może do nich prowadzić choroby przewlekłe, takie jak marskość wątroby, a także ciąża, siedzący tryb życia czy też zaparcia.

 

Okłady z lodu – skuteczna, domowa metoda na hemoroidy

Jedną z metod, które sprawdzają się, jeśli chcemy stosować domowe metody walki z hemoroidami, są okłady z lodu. To właśnie dzięki nim możliwe jest stopniowe zmniejszanie obrzęków; działają przeciwbólowo, a zarazem ułatwiając wypróżnianie podczas choroby hemoroidalnej. Co jednak niezwykle istotne, okłady powinny być wykonywane w sposób niebezpośredni. Nie należy pod żadnym pozorem przykładać kostki lodu bezpośrednio do błony śluzowej odbytu lub do skóry, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia. Uprzednio przygotowany lód należy owinąć papierem toaletowym, czystą chusteczką lub materiałem i dopiero wówczas przykładać delikatnie i doraźnie w bolesne miejsca.

 

Wpływ diety na walkę z hemoroidami

Osobną kwestię, którą warto rozważyć, podejmując walkę z żylakami odbytu, jest stosowanie właściwej diety, bogata w błonnik. Oznacza to, że powinny się w niej znajdować takie produkty, jak kasze, pieczywo razowe, a także warzywa i owoce. Co istotne bowiem, to właśnie niedobory błonnika w organizmie mogą prowadzić do zaparć, nasilając ból podczas oddawania stolca i uszkadzając błonę śluzową odbytu. Nie należy przy tym zapominać o regularnym uzupełnianiu ilości płynów w organizmie, by zapobiec odwodnieniu. Co więcej, dobrym sposobem jest także włączenie do diety miodu, który nie tylko działa bakteriobójczo, ale zarazem przyspiesza gojenie się małych ranek oraz przewlekłych uszkodzeń skóry. Ponadto miód ma właściwości przeciwzapalne i reguluje pracę jelit, a podawany w małych ilościach – przeciwdziała zaparciom.

Jeśli przyjrzymy się żywności, którą powinniśmy wyłączyć z naszej diety, są to przede wszystkim produkty prowadzące do zaparć. Innymi słowy, należy na pewien czas pożegnać się z alkoholem, ostrymi przyprawami, czekoladą, a także mocną herbatą lub kawą oraz innymi produktami, które mogą powodować wzdęcia.

 

Nasiadówki – domowy sposób na hemoroidy

Nie ulega wątpliwości, że domowe sposoby na hemoroidy nie wystarczą, jeśli pacjent nie zadba należycie o prawidłową higienę okolic intymnych. Przede wszystkim zaleca się częste podmywanie okolicy odbytu wodą z płynem do higieny intymnej lub po prostu samą ciepłą wodą. Skuteczną metodą, którą warto wdrożyć, jest tzw. nasiadówka w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku, nadmanganianu potasu czy też odwaru z kory dębu, który to cechuje się właściwościami odkażającymi, ściągającymi i przeciwzapalnymi. Woda powinna być ciepła, jednak nie gorąca, a sama nasiadówka powinna trwać mniej więcej 10 minut.
 

Wśród innych preparatów roślinnych, które warto wykorzystać podczas nasiadówki, wskazuje się na takie produkty, jak krwawnik, kasztanowiec czy też szałwia. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań, by nasiadówka stanowiła ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Takie olejki, jak te z lawendy, jałowca lub rozmarynu nie tylko ukoją nasze zmysły, ale zarazem wykazują właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe i łagodzą obrzęk w okolicach odbytu.

 

Maści, żele i preparaty na hemoroidy

Wśród domowych metod leczenia hemoroidów nie sposób pominąć maści, żelów czy też czopków, które dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwobrzękowym i znieczulającym mogą pomóc w walce z żylakami odbytu. Ich działanie łagodzi swędzenie okolicy odbytu czy też ból, towarzyszący oddawaniu stolca oraz pojawiające się wówczas krwawienie. Co więcej, dostępne bez recepty w aptekach maści na hemoroidy najczęściej poprawiają także przepływ krwi, uniemożliwiając powstawanie bolesnych zakrzepów.

Jakie preparaty wybrać? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich skład - w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić dostępność wyciągów roślinnych, np. z nagietka lub kasztanowca. Warto także postawić na preparaty, zawierające takie substancje pomocne, jak hydrokortyzon (który ma właściwości przeciwzapalne), diosmina (preparaty z jej zawartością zapobiegają zastojowi krwi w żyłach), czy też lidokaina, która jest powszechnie stosowanym środkiem znieczulającym, a tym samym łagodzącym ból związany z żylakami odbytu.

 

W jaki sposób zapobiegać hemoroidom?

Podobnie, jak w przypadku innych dolegliwości, także hemoroidom warto zapobiegać, zanim zaczną dokuczać. Jakie działania należy zatem podjąć, by stosowana przez nas profilaktyka przyniosła oczekiwane efekty? Przede wszystkim należy wypróżniać się regularnie, unikając powstrzymywania oddawania stolca. Istotna jest rzecz jasna higiena okolic intymnych – stosowanie właściwych preparatów czy też używanie bawełnianej bielizny. W profilaktyce pomocna jest także regularna aktywność fizyczna i unikanie siedzącego trybu życia, a w przypadku osób cierpiących na otyłość - zmniejszenie masy ciała. Ponadto pomocne może być picie minimum 2 litrów płynów każdego dnia, a także unikanie produktów zapierających oraz stosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety.

 

Polecane dla Ciebie

 

Bibliografia:

  1. H. Noskowicz-Bieroniowa, Co może miód?, Agencja Wydawniczo-Usługowa Emilia, Kraków 2009.
  2. D. Janczak, Hemoroidy, „Chirurgia po Dyplomie” 2018, nr 03.
  3. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika, Mały podręcznik 2018/2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wrocław 2012.
  5. F. Hainbuch, Lecznicza moc pszczół, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
  6. R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, Warszawa 2007.

 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

 

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka