By zapobiegać powstawaniu i nawracaniu przebarwień, powinniśmy skutecznie chronić skórę przed słońcem. Specjaliści zalecają stosowanie fotoprotekcji przez cały rok, a zwłaszcza wiosną i latem oraz podczas spędzania czasu na powietrzu.
Podczas kuracji niektórymi lekami (np. hormonalnymi, wybranymi antybiotykami czy antydepresantami) oraz ziołami fotouczulającymi (m.in. nagietkiem i dziurawcem) skóra wymaga szczególnej ochrony. Podobnie trzeba postępować po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, np. po peelingach, laserach czy mikrodermabrazji.
Efektywną ochronę skóry zapewniają odpowiednio aplikowane preparaty z filtrem minimum 35 SPF (w trakcie kuracji lekami lub ziołami fotouczulającymi i po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych – 50+ SPF). Większość produktów ochronnych należy nakładać na około 30 minut przed wyjściem na słońce. Aplikację preparatów trzeba powtarzać co 1-2 godziny, zwłaszcza po kąpieli lub w przypadku obfitego pocenia. Ważne jest również, by produkty te nakładać równomiernie i w odpowiedniej ilości, np. do skutecznej ochrony twarzy potrzebujemy łyżki stołowej preparatu.
Dodatkowym elementem profilaktyki przebarwień jest unikanie innych niż słońce czynników, które mogą prowadzić do rozwoju zmian.
Bibliografia:
- M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2022, s. 41-48
- M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2022, s. 165-181
- https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/225012,zaburzenia-barwnikowe-rozpoznanie-i-postepowanie (dostęp 09.06.2023)
- https://podyplomie.pl/medycyna/27480,oparzenia-sloneczne-problem-wciaz-aktualny (dostęp 09.06.2023)
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka