Profilaktyka rzeżączki opiera się głównie na stosowaniu metod barierowych. Wśród nich szczególnie ważne są prezerwatywy, które nie tylko skutecznie chronią przed kontaktami z wydzielinami partnera, ale są także najpopularniejszym środkiem ochrony podczas stosunków seksualnych. Poza tym świadome unikanie niezabezpieczonych i przypadkowych kontaktów seksualnych stanowi kluczowy element profilaktyki. W przypadku rozpoznania zakażenia szybkie i skuteczne leczenie odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się tej choroby.
Bibliografia:
Serwin, A., Koper, M., & Unemo, M. (2014). Rzeżączka w XXI wieku – sytuacja na świecie i w Polsce. Przegląd Epidemiologiczny, 68, 127-131.
Młynarczyk-Bonikowska, B., Skulska, E., & Walter de Walthoffen, S. (2015). Współistnienie zakażeń Neisseria gonorhoeae i Chlamydia trachomatis u pacjentów zgłaszających się do Kliniki Dermatologii i wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Med Dośw Mikrobiol, 67, 89-95.
Serwin, A., Majewski, S., Żaba, R., Kaszuba, A., & Szepietowski, J. (2014). Diagnostyka i leczenie rzeżączki: komentarz grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegląd Dermatologiczny, 101, 179-180.
https://epibaza.pzh.gov.pl/story/rze%C5%BC%C4%85czka-informacje-og%C3%B3lne [dostęp: 17.10.2023]
https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/291923,leczenie-rzezaczki-w-swietle-aktualnych-rekomendacji-terapeutycznych-iusti [dostęp: 17.10.2023]
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.