Image of AdobeStock_279124154.jpg

Infekcje intymne – co to takiego?

Infekcje intymne to nic innego jak schorzenia, które dotykają kobiecych dróg rodnych, w efekcie prowadząc do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy pacjentki. W środowisku tym na co dzień funkcjonuje kilkaset różnych mikroorganizmów, w tym pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, odpowiadające za utrzymanie wewnątrz pochwy kwaśnego pH. Niestety, w gronie mikroorganizmów znajdziemy też takie, jak drożdżaki lub pałeczki E.coli, które w przypadku namnożenia zwiększają pH pochwy powyżej 4, prowadząc tym samym do rozwoju intymnych infekcji u pacjentek.

 

Przyczyny nawracających infekcji

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia infekcji intymnej. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • okres ciąży połowa pacjentek z grzybiczą infekcją intymną to właśnie kobiety w stanie błogosławionym oraz okres połogu,
  • czas menopauzy, w trakcie której ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie zmniejsza się wraz ze spadkiem poziomu estrogenu,
  • wszystkie zaburzenia o podłożu hormonalnym,
  • stres i narażenie na sytuacje go wywołujące,
  • ogólne osłabienie organizmu i związany z nim spadek odporności,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • intensywne życie seksualne lub częsta zmiana partnerów sperma wypłukuje pałeczki kwasu mlekowego, zwiększając równocześnie pH pochwy,
  • częste korzystanie z sauny lub publicznych toalet,
  • stosowanie antybiotykoterapii dopochwowej lub doustnej,
  • nieprawidłowa dieta, która zawiera za dużo węglowodanów, stanowiących pożywkę dla bakterii i grzybów,
  • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych.

 

W jaki sposób lekarz stawia diagnozę w przypadku infekcji intymnej?

W większości przypadków ginekolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad na temat przebytych do tej pory chorób wenerycznych lub wcześniejszych infekcjach pochwy. Następnie, w trakcie badania ginekologicznego, wykorzystując wziernik, ocenia wizualnie pochwę i szyjkę macicy, a także ocenia stan narządów płciowych, szukając potencjalnych objawów zakażenia. Jeśli jest to konieczne, ginekolog może dokonać wymazu z pochwy lub pobrać próbkę upławów, by poddać je dalszym badaniom laboratoryjnym. Taka analiza wydzieliny z pochwy konieczna jest zwłaszcza w sytuacji, gdy infekcje intymne powracają należy bowiem dokładnie określić przyczynę ich powstawania.

Co niezwykle istotne, przed wizytą u ginekologa nie należy stosować tamponów ani płukać wodą pochwy, ponieważ w ten sposób dostarczymy lekarzowi zniekształcony obraz naszych dróg rodnych, co uniemożliwi mu postawienie trafnej diagnozy i wskazanie potencjalnego leczenia infekcji intymnej.

 

Jak wygląda leczenie infekcji pochwy?

Podczas badania ginekologicznego lub po dokładniejszym badaniu laboratoryjnym lekarz postawi diagnozę, czy mamy do czynienia z bakteryjnym, czy też grzybiczym zapaleniem pochwy. Jeśli infekcja wywołana jest grzybicą, najczęściej wymaga leczenia miejscowego, stosując globulki lub tabletki dopochwowe, a także kremy i maści do smarowania sromu. Środki te zawierają takie substancje jak nystatyna, ekonazol, mikonazol, klotrimazol lub natamycyna.

W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy konieczne jest podanie antybiotyku, takiego jak klindamycyna. Co więcej, terapia antybakteryjna może być nie tylko dopochwowa, ale też doustna. W niektórych przypadkach infekcje intymne wywoływane są przez rzęsistkowicę wówczas oboje partnerów powinni zażywać metronidazol. Istnieją ponadto preparaty złożone, zawierające np. nystatynę i nifuratel, działające zarówno przeciwbakteryjnie, jak i przeciwgrzybiczo i rzęsistkobójczo przepisywane są zazwyczaj w sytuacji, gdy pochodzenie infekcji intymnej nie jest oczywiste.

 

Infekcje pochwy w czasie ciąży

Choć w przypadku standardowych pacjentek nieleczone bądź niewłaściwie leczone infekcje intymne mogą powodować ciągłe nawracanie, w nieco mniej przyjemnej sytuacji są kobiety w ciąży. W ich przypadku infekcja intymna może w skrajnych przypadkach stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz stanu zdrowia pacjentki, powodując liczne powikłania, takie jak poronienie, przedwczesny poród czy też ciążę pozamaciczną. Innymi powikłaniami, wynikającymi z nieleczonego zapalenia pochwy u pacjentki w stanie błogosławionym wskazuje się przeniesienie zakażenia na dziecko podczas porodu, przewlekłe zapalenie pochwy, wywołanie stanu zapalnego gruczołów Bartholina, a także zapalenie jajowodów, jajników, otrzewnej lub błony śluzowej szyjki macicy.

 

Infekcja pochwy – środki zapobiegawcze

Istnieje szereg działań profilaktycznych, które mogą zapobiec wystąpieniu infekcji pochwy. Przede wszystkim warto nie tylko postawić na odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku seksualnego, decydując się na prezerwatywy należy także unikać kontaktów seksualnych z większą liczbą partnerów. Duże znaczenie ma także odpowiednia higiena intymna pochwa nie powinna być dodatkowo płukana, należy ją także dokładnie obmyć, by nie pozostały na niej środki używane podczas kąpieli. Wśród innych, skutecznych działań profilaktycznych wskazuje się na unikanie długiego noszenia spodni w upalne dni oraz stosowania ciasnej, syntetycznej bielizny, ponieważ w obu przypadkach bardzo łatwo możemy doprowadzić do wystąpienia lub nawracania stanów zapalnych pochwy.

Podczas samej kąpieli warto także zwrócić uwagę na fakt, czy stosowane przez nas płyny posiadają odpowiednie pH w innym przypadku być może warto rozważyć używanie wyłącznie wody, dopóki nie zakupimy właściwych preparatów. Ponadto podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, wśród działań profilaktycznych znajduje się także odpowiednio dobrana dieta. Wskazane jest spożywanie naturalnych jogurtów oraz ograniczanie słodyczy, które mogą prowadzić do nadmiaru cukru we krwi, a w efekcie do zakażeń grzybiczych.

 

Bibliografia

  1. P. Rutter, „Opieka farmaceutyczna: Objawy, rozpoznanie i leczenie”, Elsevier Urban&Partner, 2014.
  2. R. Dębski, „Zakażenia i zarażenia żeńskich narządów płciowych” w: Położnictwo i ginekologia, pod red. G. H. Bręborowicza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015
  3. http://www.medscape.com/viewarticle/407646
  4. G. Małachowa, „Życie bez pasożytów”, Warszawa 2005.
  5. http://www.webmd.com/women/guide/sexual-health-vaginal-infections#1-2

 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka

 

Przeczytaj również: