Apselan Plus 200 mg+30 mg tabletki powlekane
Ibuprofen, Pseudoephedrine hydrochloride
Opis
Apselan Plus to tabletki powlekane zawierające 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku
pseudoefedryny.
Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie
błony śluzowej n...
Skład
Działanie
Wskazania
Przeciwwskazania
Ciąża i karmienie piersią
Dawkowanie
Środki ostrożności
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może zostać zmniejszone poprzez zastosowanie
minimalnej dawki.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane wymienione poniżej, należy ZAPRZESTAĆ
stosowania leku i skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą:
Często
- krwawienie z żołądka lub jelit (krwawe wymioty lub krew w kale, czarne zabarwienie kału)
Niezbyt często
- silne bóle głowy lub bóle głowy, które są silniejsze niż zazwyczaj
Bardzo rzadko
- atak serca
- szybkie bicie serca lub kołatanie serca
- reakcja alergiczna po zastosowaniu Apselan Plus, do oznak należy: wysypka, pokrzywka, świąd,
trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej, obrzęk ust, twarzy, warg lub języka
- pęcherzykowate zmiany na skórze lub błonach śluzowej jamy ustnej, objawy obejmują pieczenie,
zaczerwienienie, pęcherze i owrzodzenia
Częstość nieznana
- udar mózgu
- zaburzenia zachowania, takie jak uczucie podekscytowania, pobudzenie, niepokój, zdenerwowanie i
nerwowość
- czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowiona przeważnie w
fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na początku leczenia
(ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku
Apselan Plus i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Patrz także punkt 2.
Oprócz wyżej wymienionych objawów, w czasie leczenia mogą wystąpić następujące działania
niepożądane:
Często
- niestrawność, ból brzucha, uczucie mdłości (nudności), wymioty, biegunka, zaparcia, zwiększone
oddawanie gazów
Niezbyt często
- wrzody żołądka
- problemy ze snem
- uczucie senności i zmęczenia
- zawroty głowy lub drażliwość
- problemy ze wzrokiem
- nieprzemijające bóle głowy
- wypryski na skórze (wysypka, świąd)
- stan zapalny żołądka lub jelit, nasilenie istniejącej choroby zapalnej jelit
- nadwrażliwość, takie jak sapanie i trudności w oddychaniu u pacjentów, którzy chorują na astmę
oskrzelową lub chorobę alergiczną
Rzadko
- problemy z nerkami
- zaburzenia słuchu (szumy uszne)
Bardzo rzadko
- depresja
- niewydolność serca
- niewydolność nerek
- wysokie ciśnienie krwi
- ból lub stan zapalny w jamie ustnej
- zapalenie trzustki
- zwężenie jelita (zwężenie jelit)
- aseptyczne zapalenie opon mózgowych, nasilenie infekcyjnych zapaleń
- problemy z komórkami krwi - pacjent może być bardziej podatny na zakażenia lub powstawanie
siniaków
- zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby lub żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu)
Częstość nieznana
- ból w klatce piersiowej
- suchość w ustach, uczucie pragnienia
- nieprawidłowe skurcze, drgawki
- uczucie wirowania (zawroty głowy)
- zmniejszony hematokryt i zmniejszenie stężenia hemoglobiny
- widzenie lub słyszenie rzeczy, których nie ma (omamy)
- wysypka skórna, czerwone lub fioletowe przebarwienia skóry, zatrzymanie płynów (obrzęki)
- rzadsze oddawanie moczu, krew lub białko w moczu (widoczne w badaniach)
- mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów zespołu DRESS
należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów
(rodzaj białych krwinek),
- zmniejszenie przepływu krwi w obrębie nerwu wzrokowego (niedokrwienna neuropatia nerwu
wzrokowego).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane
niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane
można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
Biobójczych:
Aleje Jerozolimskie 181C
02 - 222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309,
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można również zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje
Podmiot odpowiedzialny
Dodaj do koszyka
Zadbaj o zdrowie
Zobacz więcej artykułów
Trawienie i wątroba
Bergamota, Monakolina K i Polikosanol jako naturalne składniki wspierające prawidłowy metabolizm cholesteroluZaburzenia lipidowe są głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Mimo szeroko dostępnej edukacji zdrowotnej oraz różnorodności terapii obniżających poziom lipidów, skuteczność wykrywania i leczenia dyslipidemii w Polsce pozostaje niewystarczająca. Czy istnieją naturalne sposoby na walkę z dyslipidemią? W naszym artykule przyjrzymy się trzem roślinnym ekstraktom i ich oddziaływaniu na gospodarkę lipidową. Pierwszym z nich jest ekstrakt z bergamoty, drugim – monakolina K, pozyskiwana z czerwonego fermentowanego ryżu, a trzecim – wyciąg polikosanolowy, będący mieszaniną alkoholi alifatycznych pozyskiwanych z trzciny cukrowej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, czy warto sięgać po te naturalne rozwiązania.
Czytaj dalej