Ciemieniucha jest schorzeniem, które ustępuje samoistnie po około 12 miesiącach. Rzadko zdarza się, że trwa dłużej — wówczas należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnostyki.
Podstawowym elementem leczenia ciemieniuchy u dzieci jest stosowanie preparatów zmiękczających. Warto rozważyć następujące kosmetyki:
• oliwkę dziecięcą,
• oleje roślinne (np. olej lniany, ze słodkich migdałów, jojoba),
• parafinę płynną,
• wazelinę kosmetyczną,
• emolienty (zawierające skwalan, mocznik, alantoinę, pantenol),
• preparaty na ciemieniuchę zawierające kilka z wymienionych składników.
Preparaty zmiękczające powinno się stosować codziennie. Należy nałożyć je, pozostawić na skórze przez 1-2 godziny, a następnie wykąpać dziecko i dokładnie zmyć preparat. Takie działanie ma na celu zmiękczenie zmian i ułatwienie ich samoistnego usunięcia. Alternatywnie kosmetyk można nałożyć na noc.
Stosując preparaty zmiękczające, należy unikać stosowania zbyt dużych ilości kosmetyku. Nadmiar nałożonego oleju może powiększyć problem ciemieniuchy i utrudnić jej wyleczenie.
Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji skóry głowy dziecka z ciemieniuchą jest codzienne mycie skóry głowy. Należy wybierać delikatne szampony przeznaczone dla wrażliwej skóry dziecka, które nie podrażniają skóry i nie rozwijają zmian.
Ważne jest, aby nie drapać i nie wyczesywać zmian skórnych na głowie dziecka, ponieważ takie postępowanie sprzyja silniejszemu nasileniu schorzenia. Można je jedynie łagodnie rozluźnić poprzez przeczesanie skóry głowy miękką szczotką. Ułatwi to ich usunięcie.