Istnieje wiele szczepionek zalecanych przed podróżą za granicę. Należą do nich szczepionki np. przeciwko WZW typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, meningokokom czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Ich zakres powinien być skonsultowany z lekarzem, w celu doboru szczepień do odwiedzanego regionu. Na wybór ma również wpływ czas trwania podróży, wiek uczestników oraz charakter wyjazdu – inne szczepienia będą zalecane osobom zwiedzającym kraj z plecakiem, a inne planującym pobyt w kilkugwiazdkowych, zamkniętych resortach.
Niektóre szczepienia zalecane przed podróżą pokrywają się z tymi, które otrzymaliśmy w dzieciństwie, np. przeciwko odrze. W innych przypadkach, m.in. szczepieniu na WZW B, tężec, krztusiec, błonicę, może być wymagane przyjęcie tzw. dawki przypominającej na kilka tygodni przed podróżą.
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A jest często zalecane przed podróżą do krajów Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Ryzyko zachorowania na WZW typu A jest większe, jeśli naszą destynacją są miejsca o stosunkowo niskim standardzie sanitarnym, ponieważ wtedy łatwo o kontakt z zakażoną wodą lub pokarmem.
Dostępne są szczepionki łączone, które skierowane są zarówno przeciwko WZW typu A oraz typu B.
Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby jest w szczególności zalecana osobom podróżującym, które wcześniej nie były na nią szczepione. Częstość spotykania tej choroby jest większa w krajach rozwijających się Afryki i Ameryki Południowej.
WZW typu B jest przenoszone wraz z krwią lub wydzielinami, więc można się nim zakazić poprzez niezabezpieczony stosunek płciowy, transfuzję zakażonej krwi lub stosowanie używanych igieł.
- Szczepienie na tężec, błonicę, krztusiec
Szczepienie na tężec, błonicę i krztusiec, czyli tzw. szczepionka DTP, jest obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie Polski. Ostatnią obowiązkową dawkę otrzymuje się w 18. roku życia, a następnie zaleca się przyjęcie dawki przypominającej co 10 lat.
Przed zagraniczną podróżą warto przyjąć 1 dawkę przypominającą, w szczególności jeśli ostatni raz otrzymało się ją w wieku 18 lat.
- Szczepienie na meningokoki
Szczepionka skierowana przeciwko meningokokom jest zalecana u osób, które wybierają się w podróż m.in. do krajów Afryki Wschodniej (Etiopii, Kenii, Sudanu, Ugandy).
- Szczepienie na odkleszczowe zapalenie mózgu
Szczepienie na odkleszczowe zapalenie mózgu warto przyjąć, gdy planuje się podróż w leśne, dzikie tereny. Taka szczepionka w 95% zapobiega zachorowaniu na odkleszczowe zapalenie mózgu. W aptekach dostępne są szczepionki dla dorosłych, jak i osobny wariant przeznaczony dla dzieci od 1. do 15. roku życia.
Cykl szczepień warto rozpocząć wczesną wiosną, aby nabyć odpowiednią odporność do czasu wyjazdu wakacyjnego. Obejmuje on przyjęcie 3 dawek szczepionki.
- Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu
To szczepienie jest zalecane u osób, które wybierają się w podróż w miejsca o niskich warunkach sanitarnych oraz na długi okres. Jest szczególnie polecane osobom wybierającym się do Afryki oraz Ameryki Południowej.