Rodzaje SIBO
- SIBO wodorowe charakteryzuje się niespecyficznymi objawami. Za ten rodzaj rozrostu głównie odpowiadają bakterie produkujące wodór.
- IMO, czyli przerost metanogenów (archeonów) wytwarzających metan. Zespół ten charakteryzuje się głównie zaparciami.
- SIBO siarkowodorowe, którego głównym objawem jest biegunka, a bakterie jelitowe produkują siarkowodór.
- SIFO, czyli zespół rozrostu grzybów w jelicie.
Do najczęściej występujących objawów w SIBO zaliczamy:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- uczucie pełności po posiłku,
- oddawanie gazów,
- niestrawność,
- biegunkę.
W niektórych przypadkach może dojść do zaburzenia we wchłanianiu, co z kolei prowadzi do niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kobalaminy i żelaza. Ponadto w przebiegu SIBO zaobserwowano również stłuszczenie wątroby, wysypkę, zapalenie nerek. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zmęczenie i problemy z koncentracją. Konsekwencją zaburzeń we wchłanianiu mogą być utrata masy ciała i niedożywienie. Na koniec warto dodać, że objawy towarzyszące SIBO są niespecyficzne, dlatego też mogą pojawić się w innych schorzeniach przewodu pokarmowego.
W diagnostyce SIBO wykorzystuje się następujące badania:
- testy oddechowe, które uznawane są za złoty standard,
- badanie kału,
- posiew kału,
- badanie kału metodą PCR,
- badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, badanie stężenia albumin, badanie stężenia kwasu foliowego oraz witaminy B12,
- badania laboratoryjne krwi,
- badanie USG, RTG,
- badanie kwasów organicznych z moczu.
Na uwagę zasługują testy oddechowe, które stanowią bezinwazyjne, proste i szybkie badania diagnostyczne, uznawane za złoty standard w diagnostyce SIBO. Tego typu testy skupiają się na trzech gazach produkowanych przez bakterie jelitowe. Należą do nich wodór, metan oraz siarkowodór. Warto jednak zaznaczyć, że testy siarkowodorowe nie są dostępne w Polsce.
Do badania stosuje się następujące cukry:
- glukoza: 75 g na szklankę wody,
- laktuloza: 10 g na szklankę wody.
Materiałem badanym jest wydychane powietrze do specjalnie przygotowanego pojemnika. Należy pobrać próbkę wyjściową, a następnie kolejne próbki co 20 minut przez 3 godziny. W celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnych wyników testów oddechowych należy się odpowiednio przygotować. Rekomendowane jest stosowanie lekkostrawnej, nisko fermentującej diety kilka dni przed badaniem. Nie należy przyjmować antybiotyków przez cztery tygodnie poprzedzające badanie, ponieważ leki te mogą modyfikować skład flory jelitowej, a tym samym wpływać na wynik badania. Pacjenci przyjmujący inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol) powinni odstawić te leki tydzień przed wykonaniem testu. Testy oddechowe są przeciwwskazane u osób z cukrzycą i hipoglikemią reaktywną. Szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania do badania znajdują się w ośrodkach, które wykonują takie testy w kierunku SIBO.