Witamina B12 jest zazwyczaj dobrze tolerowana i nie ma znanych poważnych interakcji z innymi lekami, co potwierdzają badania naukowe. Niemniej jednak istnieją dwa czynniki, które mogą mieć wpływ na jej przyswajalność. Pierwszym z nich jest stosowanie inhibitorów pompy protonowej, które są często przepisywane w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Te leki zmniejszają kwasowość żołądka, co może wpływać na wchłanianie witaminy B12. Warto zauważyć, że długotrwałe stosowanie tych leków może zwiększać ryzyko niedoboru witaminy B12. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na przyswajalność witaminy B12, jest przyjmowanie metforminy – leku stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2. Badania sugerują, że metformina może zmniejszać wchłanianie witaminy B12 w jelicie cienkim, co może prowadzić do niedoboru tej witaminy u niektórych osób.
Bibliografia:
https://www.msdmanuals.com/professional/nutritional-disorders/vitamin-deficiency,-dependency,-and-toxicity/vitamin-b12-deficiency [dostęp: 20.07.2023]
National Institutes of Health. (2016). Vitamin B12 fact sheet for consumers. Department of Health & Human Sciences. USA.
Jarosz, M. (2017). Normy żywienia dla populacji Polski.
Biernat, J., Bronkowska, M. (2014). Interakcje z lekami – istotnym wskazaniem suplementacji diety witaminą B12. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2014.
Mziray, M., Domagała, P., Żuralska, R., Siepsiak, M. (2016). Witamina B12 – skutki niedoboru, zasadność terapii i suplementacji diety u osób w wielu podeszłym. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 3(48), 295-301.
Halczuk, K., & Karwowski, B. (2022). Witamina B12 - czy jest nam potrzebna?. Farmacja Polska, 78(9).
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.