Szczepienie przeciw pneumokokom stanowi najbardziej skuteczną metodę obrony przed infekcją. Brak odporności na patogen stwarza ryzyko rozwinięcia się poważnej infekcji, a nawet sepsy.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionek skierowanych przeciw pneumokokom: skoniugowane i polisacharydowe.
Szczepionki skoniugowane zawierają oczyszczone otoczki polisacharydowe różnych serotypów bakterii powiązane z białkami nośnikowymi. Dają one tzw. pamięć immunologiczną. Od ilości różnych serotypów określa się ilu walentna jest szczepionka. Obecnie dostępne są 3 typy szczepionek:
• dziesięciowalentna – dla dzieci od 6. tygodnia życia do 5. r.ż.. Jest dostępna bezpłatnie w ramach obowiązkowego szczepienia przeciw pneumokokom. Ta szczepionka nie zawiera serotypu 19A.
• trzynastowalentna - dla dzieci od 6. tygodnia życia, nastolatków i dorosłych,
• dwudziestowalentna - dla dzieci od 6. tygodnia życia, uodparnia przed aż 20 różnymi serotypami bakterii.
Wybierając szczepienie dla dziecka warto pamiętać o fakcie, iż tylko szczepionki 13- i 20-walentne stanowią ochronę przed serotypem 19A, który tak jak już zostało wcześniej wspomniane jest najczęstszym typem pneumokoka występującym u małych dzieci w Polsce. Szczepionki te są dostępne odpłatnie.
Drugi typ szczepionek – polisacharydowe, zawierają w swoim składzie tylko oczyszczone otoczki polisacharydowe. Nie daje ona tzw. pamięci immunologicznej. Dostępna jest jedna szczepionka tego rodzaju, która chroni przed 23 serotypami bakterii. Jest jednak wskazana głównie dla osób powyżej 65. roku życia, dla dzieci od 2. roku życia zagrożonych ciężkim przebiegiem i u osób z niektórymi chorobami towarzyszącymi.