Szkarlatyna to choroba, którą można przechodzić nawet trzy razy. Przebycie tej infekcji nie chroni przed ponownym zakażeniem. Choć nie ma szczepionki przeciwko płonicy, to istnieją metody skutecznie chroniące przed nią.
Oto kilka praktycznych wskazówek:
1. Częste mycie rąk: istotne jest regularne mycie rąk, szczególnie po kichnięciu, kaszlu oraz przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków.
2. Używanie żelu antybakteryjnego: w sytuacji braku dostępu do wody i mydła, używaj żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu do dezynfekcji rąk.
3. Zakrywanie ust i nosa: podczas kichania czy kaszlu zawsze zakrywaj usta i nos chusteczką lub łokciem. Dzięki temu ograniczasz rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.
4. Mycie naczyń i sztućców: aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii, po użyciu przez osobę chorą dokładnie myj naczynia i sztućce.
5. Unikaj bliskiego kontaktu: płonica przenosi się z osoby na osobę, dlatego staraj się unikać bliskiego kontaktu z osobami z objawami takimi jak ból gardła, gorączka czy charakterystyczna wysypka.
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507889/ [dostęp: 12.09.2023]
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74624,szkarlatyna-plonica [dostęp: 12.09.2023]
https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-public/scarlet-fever.html#what-to-expect [dostęp: 12.09.2023]
https://podyplomie.pl/pediatria/12158,plonica [dostęp: 12.09.2023]
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.