Image of AdobeStock_216091889.jpeg

Kompletowanie wyprawki dla noworodka – kiedy zacząć?

W pewnym momencie ciąży pojawia się pytanie – kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla malucha i mamy? Przede wszystkim nie warto czekać do ostatniej chwili, ponieważ zawsze istnieje szansa na wcześniejsze rozpoczęcie się porodu. Najczęściej poleca się przygotowanie wyprawki w okolicy II trymestru ciąży. Później, ze względu na duży i ciężki brzuch, może być trudno wszystko zapakować i przyszykować.

Co powinno się znaleźć w wyprawce niemowlęcej?

Skompletowanie pełnej wyprawki dla noworodka to poważne przedsięwzięcie, które wymaga od rodziców dużej skrupulatności. W skład wyprawki wchodzą:

   • artykuły higieniczne dla maluszka 

Do tej grupy należą przedmioty związane z codzienną higieną i pielęgnacją malucha. Należy zdecydowanie zaopatrzyć się w zapas pieluch dla noworodków w rozmiarze 0, a także w pieluchy tetrowe. Niektórzy rodzice, chcąc być ekologicznymi, wybierają wielorazowe pieluchy, które można regularnie prać. Również przydatne będą chusteczki nawilżające, najlepiej te nieperfumowane, zawierające wyłącznie wodę. Umożliwiają higieniczne oczyszczanie okolic pieluszkowych, mycie rączek oraz innych obszarów ciała, które ulegną zabrudzeniu w trakcie zabawy czy posiłków.

Należy się zaopatrzyć w wanienkę dla dziecka, kilka ręczniczków i hipoalergiczny płyn do kąpieli. Ważne są także nożyczki lub cążki do paznokci dla dzieci, grzebień lub szczotka z miękkim włosiem, płyn do odkażania pępka, jałowe gaziki oraz ampułki z solą fizjologiczną. Krem na odparzenia oraz krem na co dzień z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci również powinny się znaleźć w podstawowej wyprawce. W przypadku kataru warto mieć pod ręką gruszkę do nosa lub aspirator.

Obecnie coraz mniej rodziców decyduje się na zakup smoczka dla dziecka. Jednak warto mieć choć jeden w zapasie.

 • akcesoria do karmienia 

Do karmienia niemowlęcia warto zakupić śliniaki. Jeśli dziecko będzie karmione z butelki, to należy się zaopatrzyć w kilka z nich z odpowiednio dopasowanym smoczkiem oraz podgrzewacz do butelek.

Jeśli wystąpią problemy z karmieniem i trzeba będzie odciągać nadmiar pokarmu lub przeciwnie – pobudzić laktację, można dodatkowo zakupić laktator. W takiej sytuacji przydają się specjalne worki przeznaczone do zamrażania odciągniętego mleka.

  • ubranka

Kompletując garderobę dla noworodka, należy pamiętać, że po urodzeniu dziecko bardzo szybko rośnie i przybiera na masie. Dlatego nie warto kupować mnóstwa ubranek, ponieważ niedługo trzeba będzie zakupić kolejne.

Podczas przygotowywania wyprawki dla nowo narodzonego dziecko warto posiadać:
   • śpioszki,
   • body z krótkim i długim rękawem,
   • spodenki,
   • czapeczki,
   • skarpetki,
   • sweterki,
   • kombinezon lub kurteczkę w zależności od pory roku.

  • akcesoria do transportu

Podstawowym przedmiotem do transportu dziecka jest wózek oraz fotelik do samochodu/nosidełko. Podczas ich wybierania powinno się kierować ergonomicznością położenia dziecka i jego bezpieczeństwem.

Ponadto warto zaopatrzyć się w chustę do noszenia dziecka lub inne urządzenie wspomagające. Dostępne są w wielu wariantach, co umożliwia dobranie odpowiedniego modelu zarówno dla rodzica, jak i dla malucha.

  • wyposażenie do spania

Rodzice mają kilka możliwości do wyboru, jeśli chodzi o wyposażenie do spania bobasa. Można wybrać łóżeczko lub dostawkę do łóżka. Najmłodsze dzieci mogą spać w rożku lub śpiworku. Warto się także zaopatrzyć w kilka prześcieradeł i dwa komplety pościeli.

Niektórzy rodzice decydują się na zakup elektronicznej niani, która pozwala na stały monitoring stanu dziecka. Nie jest to niezbędny gadżet, jednak może zwiększyć bezpieczeństwo dziecka.

  • urządzenia elektroniczne

Przed narodzinami noworodka warto zaopatrzyć się w bezdotykowy termometr, który ułatwia mierzenie temperatury maluszka, oraz termometr do mierzenia temperatury wody w wanience. W przypadku choroby przyda się także nebulizator do wziewnego podawania leków. 

Wyprawka do szpitala – akcesoria dla mamy

W wyprawce do porodu musi się także znaleźć kilka przedmiotów dla mamy.

Przydadzą się: 
   • wkładki laktacyjne, 
   • lanolina na brodawki, 
   • podkłady poporodowe, 
   • przynajmniej 2 piżamy poporodowe, 
   • jednorazowe majtki siateczkowe,
   • podkłady higieniczne.

Młoda mama powinna się także zaopatrzyć w biustonosz do karmienia, jednak aby był dobrze dopasowany, należy go wybrać po porodzie.

Pakując się do szpitala, należy pamiętać o swoich dokumentach, badaniach lekarskich dotyczących ciąży i dziecka, o klapkach pod prysznic, ręczniku i szlafroku. Nie powinno się też pominąć przekąsek i kilku butelek wody.

 

 

 

 

Bibliografia:
Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. III trymestr ciąży https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/72199,przygotowanie-do-porodu-i-opieki-nad-dzieckiem-iiitrymestr-ciazy [dostęp 08.02.2024]
Wyprawka dla noworodka 2024 https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/wyprawka-dla-noworodka [dostęp 08.02.2024]
 

Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.

redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka