Pielęgnacja skóry z zapaleniem mieszków włosowych powinna być łagodna, skupiać się na delikatnym oczyszczaniu, nawilżaniu i okazjonalnym złuszczaniu. Odpowiedni dobór kosmetyków ma ogromne znaczenie. Należy wybierać nieperfumowane kosmetyki, ponieważ substancje zapachowe mogą podrażniać naskórek i sprzyjać rozwojowi zmian chorobowych na skórze.
Jeśli zmiany zapalne są na twarzy, to zaleca się myć ją rano i wieczorem łagodnym żelem lub emulsją, aby usunąć nadmiar sebum i oczyścić skórę. To ograniczy rozwój patogennych mikroorganizmów. Następnie na umytą skórę należy nałożyć lekki krem nawilżający, który zapewni odpowiednią regenerację skóry, jednocześnie jej nie obciążając. Warto sięgać po kremy zawierające ceramidy, alantoinę czy wyciąg z aloesu.
Znaczącą rolę odgrywa regularne złuszczanie skóry. Dla podrażnionej i zaczerwienionej skóry warto sięgać po produkty zawierające łagodny peeling enzymatyczny lub kwasowy.
Jeżeli zmiany związane z zapaleniem mieszków znajdują się na nogach i powstają w konsekwencji depilacji, to zaleca się:
• na dzień przed planowaną depilacją wykonać peeling skóry, aby usunąć nadmiar naskórka,
• z jednorazowych maszynek korzystać faktycznie raz, ponieważ po kilku użyciach zbiera się na nich wiele bakterii i stają się tępe, co sprzyja zacięciom i podrażnieniu,
• do golenia wykorzystać hipoalergiczną piankę, aby ułatwić proces depilacji,
• po depilacji nałożyć balsam, który nawilży skórę i złagodzi ewentualne podrażnienia.
Choć zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj ma łagodny przebieg, to nie powinno się go lekceważyć. To schorzenie dermatologiczne może przybrać poważne objawy, obniżyć jakość życia i wymagać częstych konsultacji lekarskich.
Bibliografia:
Małek, E. Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 514 [01]. Z1. 01.
Sierra-Téllez, D., Ponce-Olivera, R. M., Andrés, T. S., Hernández, M. A., & Alexandro, B. (2011). Gram-negative folliculitis. A rare problem or is it underdiagnosed? Case report and literature review. Our Dermatology Online, 2(3), 135.
Piotr, B., & Danuta, K. (2010). Malassezia folliculitis on the neck. Our Dermatology Online, 1(2), 22.
Wolski, T., & Kędzia, B. (2019). Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry. Postępy Fitoterapii, 1, 61-67.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka