Ibuprom Max Rapid 400 mg tabletki powlekane
Ibuprofen
Średnia cena w aptekach stacjonarnych
Opis
IBUPROM MAX RAPID zawiera 400 mg ibuprofenu w postaci 512 mg ibuprofenu sodowego
dwuwodnego. Ibuprofen należy do leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),
mających właściwości przeciwbólowe, przeciwgorąc...
Skład
Działanie
Wskazania
Przeciwwskazania
Ciąża i karmienie piersią
Dawkowanie
Środki ostrożności
Działania niepożądane
Jak każdy lek, IBUPROM MAX RAPID może powodować działania niepożądane, chociaż nie
u każdego one wystąpią.
Podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach dostępnych bez recepty zaobserwowano
wymienione poniżej działania niepożądane. W przypadku stosowania ibuprofenu w innych
wskazaniach i długotrwale mogą wystąpić inne działania niepożądane.
Działania niepożądane uszeregowano według częstości występowania.
Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób):
− Niestrawność, ból brzucha, nudności, bóle głowy, pokrzywka, różnego rodzaju wysypki
skórne i świąd.
Rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1 000 osób):
− Biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka;
− Zaburzenia psychotyczne, depresja, szumy uszne;
− Zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 osób):
− Smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna;
− Zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych,
zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi (retencja sodu);
− Zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania;
− Zaburzenia wskaźników morfologii krwi (niedokrwistość, leukopenia – zmniejszenie liczby
białych krwinek - leukocytów, małopłytkowość – zmniejszanie liczby płytek krwi,
pancytopenia – zaburzenie hematologiczne polegające na niedoborze wszystkich
prawidłowych krwinek: czerwonych, białych i płytek krwi, agranulocytoza – brak pewnego
rodzaju krwinek białych - granulocytów). Pierwszymi objawami są gorączka, ból gardła,
powierzchowne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, zmęczenie,
krwawienie (np. siniaki, wybroczyny, plamica, krwawienie z nosa);
− Rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się
naskórka;
− Obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność;
− Tachykardia – przyspieszenie czynności serca, niedociśnienie – nagłe zmniejszenie ciśnienia
tętniczego krwi, wstrząs;
− Aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
− Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, obrzęk;
− Zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.
Częstość nieznana (nie można ocenić na podstawie dostępnych danych):
− Nadreaktywność dróg oddechowych, w tym astma;
− Mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów zespołu
DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby
eozynofilów (rodzaj białych krwinek);
− Czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowiona
przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na
początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy
przerwać przyjmowanie leku IBUPROM MAX RAPID i niezwłocznie zwrócić się o pomoc
medyczną. Patrz także punkt 2.
− Skóra staje się wrażliwa na światło.
W związku z leczeniem NLPZ w dużych dawkach zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia
i niewydolności serca. Przyjmowanie takich leków jak IBUPROM MAX RAPID może być związane
z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru.
U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku
zaobserwowania powyższych objawów, jak również innych, niewymienionych w tej ulotce, lek należy
odstawić i skontaktować się z lekarzem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania
niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań
Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych
i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
tel.: +48 22 492 13 01
faks: +48 22 492 13 09
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje
Podmiot odpowiedzialny
ul. Poleczki 35 Budynek A1
02-822 Warszawa
22-543-64-00
www.uspzdrowie.pl
Dodaj do koszyka
Zadbaj o zdrowie
Zobacz więcej artykułów
Trawienie i wątroba
Bergamota, Monakolina K i Polikosanol jako naturalne składniki wspierające prawidłowy metabolizm cholesteroluZaburzenia lipidowe są głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Mimo szeroko dostępnej edukacji zdrowotnej oraz różnorodności terapii obniżających poziom lipidów, skuteczność wykrywania i leczenia dyslipidemii w Polsce pozostaje niewystarczająca. Czy istnieją naturalne sposoby na walkę z dyslipidemią? W naszym artykule przyjrzymy się trzem roślinnym ekstraktom i ich oddziaływaniu na gospodarkę lipidową. Pierwszym z nich jest ekstrakt z bergamoty, drugim – monakolina K, pozyskiwana z czerwonego fermentowanego ryżu, a trzecim – wyciąg polikosanolowy, będący mieszaniną alkoholi alifatycznych pozyskiwanych z trzciny cukrowej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, czy warto sięgać po te naturalne rozwiązania.
Czytaj dalej