Ostre alergiczne zapalenie spojówek
Ten typ alergii oczu występuje najczęściej u dzieci. Charakterystycznym objawem dla tego rodzaju alergii są: intensywny świąd, zaczerwienienie, szczypanie oraz nasilony obrzęk powiek i spojówek. Te objawy mogą pojawić się nagle. Głównym powodem pojawienia się alergii spojówek jest duża ilość alergenu w worku spojówkowym. Ten rodzaj alergii zazwyczaj ustępuje już po kilku godzinach i nie wymaga leczenia.
Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek
Ten rodzaj alergii oczu należy do najłagodniejszych i najczęściej występujących. U osób z sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek obserwuje się pieczenie, zaczerwienienie, niewielki obrzęk powiek, świąd i łzawienie. Warto podkreślić, że schorzeniu towarzyszą również objawy ze strony górnych dróg oddechowych, takie jak wodnisty wyciek z nosa, kichanie, uczucie zatkanego nosa oraz zaburzenia węchu. W czasie choroby mogą pojawić się także tzw. cienie alergiczne.
Najczęstszymi objawami sezonowego alergicznego zapalenia spojówek są:
- rozbicie,
- ból głowy,
- problemy z zasypianiem i zmęczenie.
W niektórych przypadkach objawy mogą ulec złagodzeniu wraz z wiekiem, ale do całkowitego wyleczenia dochodzi bardzo rzadko.
Objawy SAC występują:
- wiosną,
- wczesnym i późnym latem,
- jesienią.
Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek
Za ten rodzaj alergii odpowiadają najczęściej – sierść zwierząt domowych, roztocza kurzu, pleśń, a także czynniki szkodliwe w miejscu pracy, takie jak lakiery i farby. Objawy zapalenia spojówek utrzymują się przez cały rok, jednak ich nasilenie występuje w okresie jesienno-zimowym. Całorocznemu alergicznemu zapaleniu spojówek towarzyszy głównie świąd, łzawienie, pieczenie oraz obrzęk spojówek. Dodatkowo pacjent może odczuwać świąd nosa oraz obrzęk śluzówki, któremu towarzyszy kichanie i wyciek wodnistej wydzieliny z nosa.
Wiosenne zapalenie rogówki i spojówek
Ten rodzaj uczulenia spojówek i rogówki znany jest również jako nieżyt wiosenny i, należy do schorzeń przewlekłych, nawracających. Na szczęście w naszej strefie geograficznej jest ono rzadko spotykane. Wiosenne zapalenie rogówki i spojówek głównie dotyczy pacjentów zamieszkujących strefę subtropikalną i tropikalną. Schorzenie dotyka najczęściej mężczyzn do 20. roku życia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiosenne zapalenie rogówki i spojówek ustępuje wraz z okresem dojrzewania. Do typowych objawów tej alergii zaliczamy:
- silny świąd oczu,
- światłowstręt,
- śluzową wydzielinę,
- łzawienie oczu,
- uczucie ciała obcego pod powiekami.
Objawy alergii rogówki i spojówki ulegają nasileniu rano. Warto dodać, że charakterystycznym objawem dla tego schorzenia jest obecność dużych brodawek, które zlokalizowane są w górnej spojówce powiekowej, a niekiedy w okolicy rąbka rogówki.
Atopowe zapalenie rogówki i spojówek
Ten rodzaj alergii dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn z atopowym zapaleniem skóry. Jest to schorzenie rzadkie, ale charakteryzuje się poważnym przebiegiem. U pacjentów poza zmianami skórnymi, może się również pojawić:
- nieżyt nosa,
- astma,
- pokrzywka.
Atopowe zapalenie rogówki i spojówek objawia się świądem (w tym skóry powiek), łzawieniem, światłowstrętem, dużą ilością śluzowej wydzieliny. W czasie choroby często dochodzi do zmian skórnych w obrębie powiek. Charakterystyczny jest także przerost brodawek spojówki. Największe nasilenie objawów obserwuje się u osób w średnim wieku, od 30. do 50. roku życia.
Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek
Ten rodzaj alergii oczu dotyka z reguły osoby noszące soczewki kontaktowe, protezy oczne oraz pacjentów z pozostawionymi szwami po zabiegu okulistycznym. Schorzenie objawia się świądem oczu po wyjęciu soczewek, światłowstrętem, obecnością śluzowej wydzieliny w worku spojówkowym. W leczeniu olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek bardzo ważna jest odpowiednia higiena przy stosowaniu soczewek kontaktowych.