Wpływ witaminy H na zdrowie skóry jest niezwykle istotny. Niedobór tej witaminy może prowadzić do różnorodnych problemów skórnych, wśród których można wymienić m.in. złuszczanie się naskórka, które objawia się jako czerwona, łuszcząca się wysypka w rejonach nosa, jamy ustnej, oczu, a także w obszarach intymnych. Pozostałe objawy, związane z niedoborem witaminy B7, to między innymi: łojotok, nadmierne przetłuszczanie się skóry oraz zmiana jej kolorytu.
Biotyna to witamina, która skutecznie przeciwdziała stanom zapalnym, wypryskom na skórze oraz zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się naskórka. Wykazano również, że witamina H posiada właściwości regenerujące i nawilżające dla naskórka. Uważana jest także za jedno z bardziej skutecznych rozwiązań w walce z oznakami starzenia. Co więcej, biotyna zapobiega powstawaniu worków pod oczami, poprawia ukrwienie i jędrność skóry oraz zmniejsza widoczność rozszerzonych porów.
Ponadto udowodniono, że deficyt biotyny prowadzi do wyraźnego pogorszenia kondycji włosów, które stają się kruche i pozbawione blasku. Istotnym czynnikiem, który nadaje witaminie H znaczenie w kontekście zdrowia włosów, jest jej udział w procesach przemiany kwasów tłuszczowych. Niedostateczna ilość biotyny wiąże się z nieprawidłowościami w metabolizmie tych kwasów, co najprawdopodobniej wpływa na ryzyko utraty włosów. Warto także dodać, że biotyna zawiera w swojej strukturze siarkę stanowiącą nieodzowny element do budowy keratyny, która jest głównym składnikiem macierzy włosów. W rezultacie biotyna wywiera pozytywny wpływ na kondycję włosów, zwiększając ich grubość, elastyczność oraz blask. Na koniec warto dodać, że skuteczność tej witaminy w poprawie kondycji skóry, włosów i paznokci jest szczególnie widoczna, gdy nasz organizm doświadcza niedoboru tego związku.
Bibliografia
Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. Warsaw, Poland.
Paul-Samojedny, M. (2015). Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków. Aesthetica, (15), 40-45.
Barnasz, M., Dobosz, A. (2019). Witaminy w pigułce. Instytut Jakości. https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_b7.pdf [dostęp: 21.08.2023]
Karkoszka, M., Banach, K., Beberok, A., Wrześniok, D. (2020). Piękno w tabletce - wiedza społeczeństwa na temat nutraceutyków. Farmakologia Polska, 5/2020.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.