W leczeniu grypy jelitowej można wyróżnić następujące elementy:
• nawodnienie organizmu
Podczas uciążliwej biegunki lub ciągłych wymiotów może dojść do poważnego odwodnienia organizmu. Należy zwrócić uwagę na częste spożywanie płynów, najlepiej wody mineralnej lub roztworu elektrolitów. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, ponieważ może szybko prowadzić do groźnych skutków. Jeżeli maluch odmawia picia lub reaguje na napoje wymiotami, warto podawać mu płyn małymi ilościami przy użyciu łyżeczki.
• leczenie biegunki
Jeżeli biegunce towarzyszą częste wizyty w toalecie (ponad 3 w ciągu dnia), to należy wdrożyć odpowiednie leczenie.
U dorosłych najczęściej wybieranym lekiem jest loperamid, który zmniejsza aktywność skurczową jelit, hamując tym samym biegunkę. Zaleca się przyjęcie 4 mg w pierwszej dawce (dwóch tabletek), a następnie 2 mg po każdym luźnym wypróżnieniu maksymalnie do 8 tabletek w ciągu dnia. Loperamid można stosować od 6. roku życia.
Innym lekiem, który może być stosowany także u dzieci od 2. roku życia, jest diosmektyt. Jest dostępny w postaci saszetek i zaleca się stosowanie 1-3 razy w ciągu dnia.
Przy bakteryjnych zakażeniach pokarmowych pomóc może nifuroksazyd, czyli substancja przeciwbakteryjna działająca tylko w przewodzie pokarmowym. Można go stosować od 6. roku życia.
Podczas zatrucia tradycyjnie stosuje się węgiel leczniczy. Działa adsorpcyjnie na bakterie i toksyny znajdujące się w jelitach i przyspiesza ich usuwanie. Zalecana dawka to 4 g węgla (do 13 tabletek jednorazowo) po każdym luźnym wypróżnieniu. Można go stosować od 12. roku życia.
Probiotyki mogą stanowić dodatkową terapię zatruć pokarmowych. W biegunkach zaleca się stosowanie szczepów Lactobacillus rhamnosus GG lub drożdży Saccharomyces boulardii.
• leczenie wymiotów
Gdy pojawią się wymioty i nudności, można zastosować tabletki z dimenhydrynatem. Jest to lek wskazany w chorobie lokomocyjnej, jednak można go z powodzeniem podać na wymioty różnego pochodzenia. Można go stosować już od 6. roku życia.
Przy nudnościach pomocne będą także napary lub krople z imbirem. Krople imbirowe można podawać dzieciom od 3. roku życia. Stosuje się je w ilości do 15 kropli na łyżkę wody.
• działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
W niektórych przypadkach jelitówce towarzyszą gorączka i dolegliwości bólowe. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci na gorączkę można podać paracetamol lub ibuprofen w odpowiedniej dla wieku i masy ciała dawce.
W przypadku silnych bólów brzucha towarzyszących grypie jelitowej można zastosować lek rozkurczowy, na przykład drotawerynę.