Leczenie miażdżycy obejmuje 3 elementy – zmianę stylu życia, leczenie farmakologiczne i w poważnych przypadkach także leczenie operacyjne.
Kluczowym elementem leczenia miażdżycy jest zmiana stylu życia w celu eliminacji czynników ryzyka takich jak otyłość, dyslipidemie czy cukrzyca. Utrata nadmiernej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz prowadzenie zdrowej, bogatej w błonnik diety stanowią klucz do zahamowania rozwoju miażdżycy. Należy wówczas unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów. Podjęcie tych kilku zmian znacząco zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej.
Jeśli zmiany w stylu życia nie wystarczają do obniżenia parametrów miażdżycy, takich jak stężenie LDL i triglicerydów we krwi, wówczas lekarz prowadzący może zalecić dodatkowe leczenie farmakologiczne. Przy hipercholesterolemii lekami pierwszego wyboru są statyny, które obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Podstawowym lekiem stosowanym przy zwiększonym ryzyku zawału serca i udaru, które występuje przy obecnej miażdżycy naczyń, jest kwas acetylosalicylowy. Stosowany w dawkach 75-150 mg działa przeciwpłytkowo, ograniczając tym samym ryzyko zdarzeń sercowych. Można go bezpiecznie stosować u większości osób, także u chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.
Inne preparaty zalecane w leczeniu miażdżycy to leki przeciwzakrzepowe, np. tiklopidyna, klopidogrel, acenokumarol i warfaryna, a także działające na serce i ciśnienie krwi beta-adrenolityki, np. bisoprolol czy metoprolol. Ponadto niezwykle ważnym elementem leczenia miażdżycy jest stabilizacja ciśnienia krwi poprzez stosowanie leków na nadciśnienie.
Jeśli po zastosowaniu leków i zmianie stylu życia dalej nie obserwuje się poprawy stanu zdrowia, lekarz może skierować na leczenie zabiegowe. Obejmuje ono takie zabiegi jak rewaskularyzację, angioplastykę oraz wprowadzenie stentów.