Przeziębiony pęcherz – jak zapobiec przeziębieniu pęcherza?
Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian
Opublikowano: 23.07.2024
Przeziębiony pęcherz jest potoczną nazwą zapalenia pęcherza moczowego (cystitis). Schorzenie objawia się m.in. dolegliwościami związanymi z oddawaniem moczu i bólem. Na zachorowanie szczególnie podatne są kobiety. W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego stosuje się antybiotykoterapię i domowe sposoby. Istnieje też wiele metod profilaktyki. Sprawdź, jak sobie radzić z przeziębieniem pęcherza.
Co to jest przeziębienie pęcherza?
Przeziębienie pęcherza, fachowo określane jako zapalenie pęcherza moczowego, jest zakażeniem układu moczowego. Chorobę najczęściej wywołują bakterie, które wnikają do dróg moczowych i namnażają się w nich, co prowadzi do stanu zapalnego. Przypadki zakażenia układu moczowego występują powszechnie. U dorosłych kobiet notuje się je około 50 razy częściej niż u mężczyzn. Zapalenie pęcherza moczowego może nawracać i poważnie utrudniać codzienne życie.
Jakie są przyczyny przeziębionego pęcherza?
Zapalenie pęcherza moczowego jest zazwyczaj spowodowane infekcją bakteryjną. Najczęściej za chorobę odpowiada bakteria Escherichia coli. Jest to drobnoustrój powszechnie występujący w jelicie grubym. Może przedostać się z odbytu do ujścia cewki moczowej, a dalej do pęcherza czy do jednej lub obu nerek.
Częste przypadki zakażenia układu moczowego u kobiet wynikają z ich budowy anatomicznej – krótkiej cewki moczowej oraz bliskości odbytu i ujścia cewki moczowej. Ponadto zakażeniu sprzyja aktywność seksualna i stosowanie jako metody antykoncepcji środków plemnikobójczych.
Niekiedy zapalenie pęcherza moczowego wywoływane jest przez drobnoustroje inne niż E. coli. Często występują wtedy także inne czynniki sprzyjające zakażeniu.
Objawy przeziębienia pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego objawia się bólem lub pieczeniem przy oddawaniu moczu, częstym oddawaniem moczu, parciem na mocz, pobolewaniem w dole brzucha i niekiedy krwiomoczem.
Do objawów zakażenia nerki należą:
• gorączka (powyżej 38 st. C);
• jedno- lub obustronny ból w okolicy nerki;
• nudności i wymioty.
Jak wygląda leczenie przeziębienia pęcherza?
W zapaleniu pęcherza moczowego stosowana jest antybiotykoterapia.
Typowo zaleca się leki, takie jak:
- trymetoprym, w tym w połączeniu z sulfametoksazolem;
- cyprofloksacyna;
- nitrofurantoina.
W trakcie leczenia rekomendowane jest też nawadnianie organizmu i odpoczynek. Na ból można stosować leki z paracetamolem. Objawy zapalenia pęcherza moczowego ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni od rozpoczęcia stosowania antybiotyku. Jednak, jak już wspomniano, choroba może nawracać.
Na czym polega profilaktyka zapalenia pęcherza?
W zapobieganiu przeziębieniu pęcherza i jego nawrotom pomocne jest stosowanie określonych zasad stylu życia i higieny osobistej. Specjaliści zalecają picie około 1,5 l płynów na dobę. Rekomendowane jest też wypijanie dodatkowej szklanki płynu przed stosunkiem płciowym. Jeśli występuje potrzeba oddania moczu, nie należy odwlekać tej czynności. Trzeba również oddawać mocz zawsze po stosunku. Ponadto narządy płciowe należy myć codziennie i zawsze przed stosunkiem. Zalecane jest również podcieranie się od przodu do tyłu.
Żurawina w zapobieganiu zapaleniu pęcherza moczowego
W celu zapobiegania zakażeniom układu moczowego można również codziennie pić sok z żurawin. Istnieją także suplementy diety z wyciągiem z owoców żurawiny.
Właściwości prozdrowotne żurawiny znane są od wieków. Indianie z północno-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych stosowali sok z żurawin w zapaleniu pęcherza, chorobach nerek i układu moczowego. Dawniej uważano, że antyseptyczne właściwości żurawiny wynikają z faktu, że zakwasza ona mocz i na skutek tego niszczy bakterie. Jednak badania wykazały, że żurawina zawiera substancję, która chroni komórki wyścielające układ moczowy przed przyleganiem do nich bakterii chorobotwórczych. Uniemożliwia to ich rozmnażanie się i rozwój zakażenia. Odkrycia tego dokonał A. Sobota, mikrobiolog z uniwersytetu w Youngstown, Ohio.
Wypróbuj
Inne metody profilaktyki zapalenia pęcherza moczowego
W porozumieniu z lekarzem można również wdrożyć metody zapobiegania przeziębieniu pęcherza, takie jak np.:
• zmiana środka o działaniu plemnikobójczym na inna metodę antykoncepcji;
• profilaktyczne przyjmowanie antybiotyku po stosunku (metoda jest zalecana kobietom, u których nawroty choroby mają wyraźny związek z aktywnością seksualną);
• zastosowanie preparatu z antygenami bakteryjnymi, zwanego potocznie szczepionką;
• dopochwowe stosowanie estrogenów (metoda może przynieść korzyść u kobiet po menopauzie).
Bibliografia
M. Szustakowska-Chojnacka, 100 roślin w twojej kuchni, Warszawa 2015, s. 152-156
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego (dostęp 11.07.2024)
https://www.mp.pl/artykuly/38520,zurawina-w-zapobieganiu-zakazeniom-ukladu-moczowego (dostęp 11.07.2024)
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.14.8.1. (dostęp 11.07.2024)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435/ (dostęp 11.07.2024)