Osobom, u których domowa pielęgnacja okolic oczu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, oferowanych jest wiele zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. W przypadku obrzęków można zastosować masaże i drenaż limfatyczny. Lekarze wykorzystują też osocze bogatopłytkowe, radiofrekwencję (RF) mikroigłową, laser frakcyjny czy specjalne urządzenie do mikronakłuwania. Niekiedy proponowana jest karboksyterpia lub mezoterapia.
Na cienie pod oczami, po zdiagnozowaniu przyczyny ich występowania, lekarz może zastosować laser frakcyjny lub radiofrekwencję mikroigłową. Czasem wykorzystywany jest też laser naczyniowy, który eliminuje siny odcień skóry lub laser na przebarwienia. W niektórych przypadkach lekarze stosują wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy lub tłuszcz własny pacjenta.
Worki pod oczami można natomiast zredukować dzięki lipolizie iniekcyjnej. Podczas zabiegu lekarz ostrzykuje poduszeczki tłuszczowe substancją rozpuszczającą tłuszcz. Zaawansowane zmiany likwiduje się dzięki zabiegowi z zakresu chirurgii estetycznej – blefaroplastyce. Procedura polega na nacięciu skóry pod dolnymi rzęsami i usunięciu tłuszczu.
Bibliografia:
1. M. Noszczyk, Medycyna piękna, Warszawa 2022, s. 115-125
2. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2022, s. 263-266
3. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, Warszawa, s. 125-127, 128-136
4. A. Kołodziejczak (red.), Kosmetologia, Warszawa 2021, t. 1, s. 260-264
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka