Dietę ketogeniczną powinno się rozpoczynać po wykluczeniu przeciwwskazań i prowadzić pod nadzorem specjalisty. Wymaga ona ścisłego przestrzegania (co jest kluczowe w przypadku osób cierpiących na napady padaczki lekoopornej) i wiąże się z efektami ubocznymi. W początkowym okresie stosowania diety keto nierzadko pojawiają się nudności, wymioty czy zaparcia. Są one spowodowane nadmierną ilością spożywanych tłuszczów.
Do efektów ubocznych diety ketogennej, które mogą wystąpić w dłuższej perspektywie, zaliczane są:
- wzrost stężenia „złego” cholesterolu LDL;
- niedobory witamin i związków mineralnych;
- redukcja apetytu (o ile w przypadku leczenia otyłości wpływa ona na skuteczność diety, to u osób z nowotworami i chorobami neurodegeneracyjnymi nie jest pożądana);
- zmniejszenie gęstości mineralnej kości;
- negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek (w związku z możliwym wzrostem spożycia białka).
W podsumowaniu warto zaznaczyć, że naukowa dyskusja o zasadności zalecania diety ketogenicznej w redukcji masy ciała pozostaje otwarta. Brakuje bowiem danych na temat skutków ubocznych po długotrwałym stosowaniu tego sposobu żywienia.
Bibliografia:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/ (dostęp 28.04.2023)
2. https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/view/342 (dostęp 28.04.2023)
3. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/183608,dieta-ketogenna-w-leczeniu-padaczki-lekoopornej (dostęp 28.04.2023)
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka