Jeśli zastosowanie ziół nie wystarcza, wówczas warto sięgnąć po leki dostępne w aptekach:
• preparaty zawierające kwas dehydrocholowy, który działa żółciopędnie i przyspiesza metabolizm tłuszczów,
• preparaty zawierające standaryzowany wyciąg z karczocha, który pobudza aktywność wątroby i poprawia trawienie,
• preparaty zawierające wyciąg z ostropestu plamistego, który wspiera zdrowie wątroby i działa wspomagająco w niestrawnościach,
• preparaty z ornityną, która pobudza metabolizm tłuszczów.
Jeśli pomimo zmiany stylu życia i wdrożenia leczenia problem z niestrawnością się utrzymuje, to warto skonsultować się z ekarzem. Być może kłopoty z trawieniem mają podłoże chorobowe. Dlatego też nie powinno się ich bagatelizować.
Bibliografia:
Bartkowski, L. (2013). Nasiona lnu-naturalne źródło zdrowia i urody. Chemik, 67(3), 186-191.
Malczyk, E., & Maciejewicz, M. (2017). Znaczenie fitoterapii przy wspomaganiu leczenia otyłości. Hygeia Public Health, 52(3), 209-216.
Ożarowski A., Jaroniewcki W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Chrapek, A., & Dzida, K. Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej (Mentha x piperita L.). Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania i inżynierii produkcji, 16.
Cisowski, W., Kowalczyk, A., & Jamontt, J. Ginger root–medical application and active ingredients. Postępy Fitoterapii.
Materiały publikowane w aplikacji ApteGo mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykonującą zawód medyczny. Przed podjęciem decyzji mogącej mieć wpływ na Twoje zdrowie, skonsultuj ją z profesjonalistą medycznym, który uwzględni Twoją indywidualną sytuację zdrowotną.
redaktor: mgr farm. Angelika Czarnecka